Lesnictví ztrácí místa a hrozí mu kolaps, tvrdí soukromníci | E15.cz

Lesnictví ztrácí místa a hrozí mu kolaps, tvrdí soukromníci

těžba dřeva
těžba dřeva
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V soukromých lesnických firmách ubylo od roku 2007 do konce loňska na pět tisíc pracovních míst. Zůstalo jich sedm tisíc. Ubylo i zaměstnanců státních a obecních lesů, ale u nich byl pokles nižší, celkem se jedná o zhruba tisíc pracovních příležitostí. Celkově se počet míst v lesnictví mezi lety 2007 a 2011 snížil o více než čtvrtinu na 14 tisíc. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechaly zpracovat lesnické a dřevozpracovatelské firmy a již má deník E15 k dispozici.

Pokles zaměstnanosti je podle lesnických firem především důsledkem nového systému tendrů státních Lesů ČR na těžební a pěstební práce, které jsou postaveny pouze a jen na nabídnuté ceně. Mnohým firmám to přináší výrazné zhoršení hospodaření, propadají se do ztrát a některé krachují.

Zástupci profesních asociací se proto dnes mají setkat s premiérem Petrem Nečasem (ODS), kterého chtějí na tristní stav oboru, jemuž údajně hrozí kolaps, upozornit. „Lze konstatovat, že celý lesnicko-dřevařský sektor se nachází ve stavu, který si žádá okamžité řešení, aby bylo zabráněno nevratným škodám, které by postihly všechny účastníky zpracovatelské vertikály včetně Lesů ČR samotných,“ uvádějí profesní svazy ve své analýze oboru.

Soukromníci vidí problém mimo jiné ve způsobu určování cen surového dřeva na tuzemském trhu, takzvané indexaci, která se odvíjí od dat sebraných statistickým úřadem. Hlavním respondentem jsou přitom právě Lesy ČR. Dlouhodobě si také podniky stěžují na podobu smluv se státními lesy, která jim prý přisuzuje nerovnoprávné postavení.

Lesy ČR již několikrát zopakovaly, že současná podoba tendrů, v nichž rozhoduje výhradně nabídnutá cena, je správná. Důkazem jsou podle Lesů rekordní výsledky firmy za poslední dva roky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah