Levné komodity poslaly těžaře do miliardových ztrát, firmy škrtí dividendy | E15.cz

Levné komodity poslaly těžaře do miliardových ztrát, firmy škrtí dividendy

Levné komodity poslaly těžaře do miliardových ztrát, firmy škrtí dividendy
Propad cen železné rudy poškodil hospodaření BHP Billiton stejnou měrou jako levná ropa
• 
ZDROJ: reuters

Jan Stuchlík

Propad cen hlavních komodit připravil těžařský koncern BHP Billiton za rok o 7,8 miliardy dolarů provozního zisku. Když k tomu firma připočetla odpisy některých aktiv, například americké těžby ropy za 4,2 miliardy dolarů, byla na světě první ztráta koncernu za posledních šestnáct let. Celkem v posledním půlroce BHP Billiton prodělal 5,7 miliardy dolarů.

Australského těžaře, jehož hlavní byznys je v těžbě ropy, železné rudy a mědi, potkal stejný osud jako ostatní globální těžební společnosti. Rio Tinto se za celý loňský rok propadlo do ztráty 866 milionů dolarů, když ho propad cen komodit připravil o 7,7 miliardy dolarů provozního zisku. Ve ztrátě 5,6 miliardy dolarů skončila loni také společnost AngloAmerican.

Další velký hráč Glencore oznámí výsledky příští týden. Těžařské giganty osekávají provozní i kapitálové náklady a škrtí dividendy. BHP Billiton vyplatí na akcii 16 centů, zatímco ještě loni to bylo 62 centů. Dividenda klesne poprvé od roku 2001. Rio Tinto už v půli února oznámila snížení dividendy na polovinu loňské sumy.

Obři se chystají na nákupy. Jen BHP Billiton si podle analytiků zadržením části dividendy a úsporami nachystala na letošní a příští rok volných 10 miliard dolarů, které může investovat do akvizic. Krize na komoditních trzích posílají ke dnu menší těžaře, které lze koupit za rozumné ceny.

NWR pod tlakem
Masivní pokles cen komodit je důvodem i dlouhodobých problémů společnosti NWR, která dnes zveřejní výsledky hospodaření. Horníci z dolu OKD Paskov, který patří NWR, vyhlásili stávkovou pohotovost. Chtějí vědět, jak bude vypadat sociální program pro propouštěné zaměstnance. Zavření dolu Paskov naplánovala firma na rok 2017. Těžbu chce ukončit i v dole Darkov a Lazy. O práci by mohlo přijít až pět tisíc lidí. Přesný počet má firma oznámit v půli března. NWR stále čelí reálné hrozbě, že kvůli nedostatku hotovosti skončí v konkurzu.

Při nynějších cenách se prodává se ztrátou až 40 procent koksovatelného uhlí, třetina železné rudy a více než pětina mědi. Růst cen komodit v dohledné době se nečeká. Šéf Rio Tinto Sam Walsh tvrdí, že i velcí hráči se budou muset pod tlakem akcionářů zbavovat aktiv.

Ve vzdálenější budoucnosti ale podle šéfa BHP Billiton Andrewa Mackenzieho zle nebude. Do roku 2025 bude třeba nasytit rostoucí světovou poptávku po ropě a mědi, přičemž tento nárůst zatím není pokrytý plánovaným rozvojem kapacit.

Příležitosti k růstu vidí také v těžbě koksovatelného uhlí. Naopak železné rudy bude na trhu ještě deset let dostatek ze stávajících nalezišť a plánovaných lomů.

Vliv poklesu cen komodit na provozní ziskVliv poklesu cen komodit na provozní ziskAutor: E15

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!