Liberty s odstavením koksovny uzavřela i chemickou část. Likvidace škodlivin vyjde na stovky milionů

Koksovna společnosti Liberty

Koksovna společnosti Liberty Zdroj: libertysteelgroup.com

Ondřej Souček

Ostravská huť sice ve druhé polovině srpna dostala naději na alespoň trochu důstojné pokračování provozu, mezitím ale na povrch vyplouvají další informace, které optimismus opět trochu kalí. Naposledy odbory zveřejnily obavy, zda majitel Liberty Ostrava počítá s likvidací škodlivin, které dosud zpracovával chemický provoz napojený na odstavenou koksovnu. Jen zastavení chemického provozu přitom podle odhadu insolvenčního správce Šimona Petáka vyjde na 90 milionů. A celková dekontaminace má být ještě dražší.

Peták pro e15 potvrdil, že s uzavřením koksovny probíhá i postupné odstavování chemického provozu. „Tyto procesy jsou ale v gesci představenstva Sandžíva Gupty. Z pozice insolvenčního správce kontinuálně vyzývám dlužníka k poskytnutí konkrétních plánů a garancí, že odstavením chemického provozu nedojde k úniku škodlivých látek,“ upozorňuje Peták. 

Náklady na bezpečné odstavení chemické části se podle něj odhadují na zhruba 90 milionů korun. „Následně bude muset být ještě řešena dekontaminace staveb a pozemků,“ přibližuje Peták s tím, že pro tuto část zatím odhady nákladů chybějí. Podle informací e15 se výdaje na likvidaci škodlivin spojených s chemickým provozem budou počítat ve stovkách milionů korun. Liberty Ostrava na dotazy ohledně ekologické likvidace nereagovala.

Na ekologickou zátěž spojenou s odstavením chemické části jako první upozornil pracovník koksovny Robert Kögler. „Za desítky let se tady v různých jímkách, šachticích či ve spletitých kanálech nasbíralo nemalé množství škodlivin, které by při úniku zastínily i kauzu Bečva,“ tvrdí.

Podle Köglera se navíc nebezpečí úniku škodlivin časem zvyšuje, a to zejména ve spojitosti s blížící se zimou. Mráz podle něj může poškodit chemické směsi a ty následně mohou vniknout do kanalizace a spodních vod. „Spoléhat na to, že si příroda poradí sama, by bylo naivní,“ dodává.

V úterý prozatímní věřitelský výbor ostravské hutě schválil smlouvy o tollingovém a úvěrovém financování pro rourovnu a válcovnu plochých výrobků. Tollingovým partnerem je společnost Vítkovice Machinery Trade (VMT) ze skupiny CE Industries Jaroslava Strnada. Ze získaného úvěru budou uhrazeny už i srpnové mzdy zaměstnanců těchto provozů. Druhovýroba se pak rozjede v polovině října. 

Při tollingovém způsobu financování tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. „Vstup tollingového partnera podle našich analýz zajistí úsporu nákladů a zvýšení hodnoty majetkové podstaty celkově v řádu nejméně stamilionů, spíše však nižších miliard korun,“ uvedl v úterý Peták.

Ze smluvní dokumentace vyplývá, že VMT zajistí financování v rozsahu 525 milionů korun. V první fázi má výroba dosáhnout objemu v hodnotě minimálně 90 milionů eur.

Nadnárodní skupina Liberty, kterou britsko-indický podnikatel Sandžív Gupta vlastní, čelí finančním potížím od roku 2021. Tehdy zkrachovala skupina Greensill Capital, která Guptův byznys s ocelí dlouhodobě financovala. Situaci dále zkomplikovaly rostoucí ceny energií a dalších vstupů a také propad evropského trhu s ocelí.

Samotná Liberty Ostrava je v problémech od loňského roku, v říjnu odstavila svou poslední vysokou pec. Od loňského prosince většina provozů Liberty Ostrava stojí a převážná část pracovníků je od té doby doma. Tento měsíc podnik odstavil svou koksovnu a nyní rozdává výpovědi zhruba 1600 zaměstnancům. Dosud měla firma zhruba 4000 pracovníků.