Malé vodní elektrárny přišly o desítky milionů, chybí notifikace z Bruselu | E15.cz

Malé vodní elektrárny přišly o desítky milionů, chybí notifikace z Bruselu

Malá vodní elektrárna v Benátkách nad Jizerou.
Malá vodní elektrárna v Benátkách nad Jizerou.
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní novela zákona o podporovaných zdrojích udělala z šedesátky vodních elektráren nové zdroje. Pro ně ale ERÚ nevypsal podporu kvůli chybějící notifikaci z Bruselu. Tu Česko pořád nemá.

Po loňském suchu se letos v létě turbíny vodních elektráren pořádně roztočily. Výroba elektřiny z vody je ve srovnání s loňskem skoro dvojnásobná, hlásí data správce přenosové soustavy ČEPS. Jenže majitelé zhruba šedesátky malých vodních elektráren z toho radost nemají.

Jejich elektrárny prošly rekonstrukcí mezi roky 2013 a 2015 a až do loňska na vyrobenou elektřinu pobíraly podporu. Ale letošní změna zákona o podporovaných zdrojích energie z nich udělala elektrárny uvedené do provozu až v roce 2016. A na ně Energetický regulační úřad nevypsal podporu, protože novelu zákona neposvětila Evropská komise. V součtu tak za letošní rok přijdou o desítky milionů korun.

„Kdo si na rekonstrukci vzal úvěr, musí ho nyní splácet ze svého, nebo z příjmů z jiného podnikání. Nevíme, jestli jim podpora bude doplacena aspoň zpětně,“ říká Miroslav Tůma, člen výboru Cechu malých vodních elektráren. Malá elektrárna s výkonem 100 kilowattů může za rok v průměru přijít i o půl milionu korun.

Na vodní energetický chaos nejvíce doplácejí správci povodí velkých řek, kteří mají na dolních tocích i několikamegawattové elektrárny. Povodí Ohře opravilo desetimegawatovou elektrárnu Nechranice. „Letos bude ztráta činit více než 130 milionů korun,“ říká generální ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma. Výpadek části příjmů z výroby elektřiny, které se na celkových tržbách firmy podílí ze čtvrtiny, vykryje ještě letos Povodí Ohře z vlastních zdrojů.

Vodní elektrárna Spálov Autor: Wikimedie.org Hadonos - CCBY - SA 3.0

Malá vodní elektrárna
(MVE) je označení pro vodní elektrárny s instalovaným výkonem maximálně do 10 MW včetně. Evropská unie však považuje za MVE vodní elektrárny do výkonu 5 MW. Velká většina výkonu vodních elektráren (cca 90 %) je z elektráren o výkonu větším než 5 MW a zbylých cca 10 % je z MVE podle evropského řazení.
Malé vodní elektrárny se většinou budují v místě bývalých mlýnů a jezů. Pro konstrukci malých vodních elektráren se často používá Bánkiho turbína, která je konstrukčně velmi jednoduchá a tím i ekonomicky výhodná na pořízení.

Pramen: Wikipedie.org

Povodí Vltavy rekonstruovalo v roce 2014 tři vodní elektrárny. Na jejich provozu letos ztratí 60 milionů korun. Pro srovnání, za letošních prvních sedm měsíců ostatní elektrárny Povodí Vltavy vyrobily elektřinu za 120 milionů korun. „Výpadek 60 milionů korun není možné v rámci finančního plánu nahradit. Situace proto řešíme úspornými opatřeními,“ vysvětluje mluvčí firmy Hugo Roldán.

Kke jsou v ČR malé vodní elektrárny. Prohlédněte si mapku

Oba podniky už naznačily, že pokud nebudou podporu dostávat ani příští rok, budou nuceny zvednout ceny za odběr povrchové vody. Už v září musí ERÚ vypsat podporu na rok 2017. Letošní novela však stále nemá souhlas z Bruselu.

„Notifikace na zdroje uvedené do provozu od roku 2016, stejně jako notifikace na zdroje uvedené do provozu před rokem 2013, jsou již věcně ukončeny a nyní v Evropské komisi probíhají procesy před vydáním rozhodnutí,“ tvrdí mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba. MPO ovšem o získání notifikací mluví už od jara a termíny se stále posouvají.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah