Matce Zásilkovny výrazně klesnul zisk. Může to ovlivnit prodejní cenu

Mateřská společnost logistické firmy Zásilkovna loni navzdory růstu obratu vydělala méně. Skupině Packeta, jejíž podíl je nyní na prodej, klesl zisk před zdaněním o zhruba 40 procent na 172 milionů korun. Mírně pomaleji, přesněji o 38 procent, klesl provozní zisk, jenž činil 171 milionů korun. Informace vyplývá z nově zveřejněné výroční zprávy.
Packeta už v únoru informovala, že její obrat meziročně vzrostl o 23 procent na 6,1 miliardy korun. K výsledku hospodaření se ovšem nevyjádřila.
Nyní ve výroční zprávě uvádí, že hlavním důvodem poklesu byla horší kondice celého trhu e-commerce. Ten podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) loni klesl o 12 procent, přesněji z 223 miliard na 197 miliard korun.
„Spotřebitelé v průběhu roku začali šetřit hned několikrát v reakci na několik šoků. Pokračoval růst cen energií, do toho vypukla válka na Ukrajině a pak nastala vysoká inflace,“ popsal pro server CzechCrunch trend ředitel APEK Jan Vetyška. Předpokládá, že letos se trh vrátí k růstu.
To odpovídá dosavadním letošním výsledkům Packety, které se zatím daří udržet dvouciferný meziroční růst obratu. V prvním pololetí vzrostl téměř o 22 procent, přičemž podobným tempem stoupá i počet přepravených zásilek, sdělil mluvčí společnosti Kamil Chalupa.
Největší podíl v Packetě drží Simona Kijonková se svým manželem Jaromírem Kijonkou, konkrétně 48,6 procenta. Druhým největším akcionářem je společnost Notino Michala Zámce s téměř 21 procenty. Po deseti procentech firmy vlastní bývalý programátor firmy Lukáš Bílek a podnikatel Martin Kukačka. Zbývající podíly drží Štěpán Chytka a jednatel společnosti Petr Vytiska.
V květnu Kijonková deníku HN sdělila, že se „rozhodla využít dlouhodobě vysokého zájmu investorů a zjistit podmínky, za kterých by mohla využít jejich finanční prostředky a know-how k dalšímu růstu a posílení své tržní pozice“. Podle stejného listu, který se odkazuje na své zdroje, jsou spolu s manželem připraveni svůj podíl v Packetě i zcela prodat a opustit tak její vlastnickou strukturu.
Výše případné transakce by se mohla pohybovat v řádu miliard korun. Prodejní cenu ovlivňuje především ukazatel EBITDA, tedy provozní zisk před zdaněním, odpisy a úroky. Nově zveřejněné výsledky tak zcela jistě zaznějí i při vyjednávání o transakci.
Zájem o podíl v Packetě projevila například největší česká investiční skupina PPF. Jak je její kapitálový vstup do Packety reálný, lze jen těžko odhadovat. Chalupa pouze uvedl, že jednání o vstupu investora probíhají a více se k tomu nemůže vyjádřit.
Packeta ve výroční zprávě také uvedla, že zvyšuje počet výdejních a partnerských míst. Na konci loňského roku jich bylo 15 tisíc, respektive 140 tisíc. Například v Česku mohli zákazníci využít 3650 výdejních boxů, zhruba o pětinu více než na konci roku 2021. Skupina kromě Česka působí také v Maďarsku, Německu, Polsku, Rumunsku a na Slovensku a letos otevřela pobočku ve Slovinsku.
Firma každoročně mohutně investuje. Loni v říjnu v Rudné u Prahy otevřela automatizované depo, v němž zásilky sbírají čtyři stovky robotických packmanů (automaticky vedené vozíky, které uvezou zásilky s hmotností až 15 kilogramů – pozn. red.). V těchto dnech otevírá také nové depo v Holubicích u Brna. Skupina také zahájila expanzi do balkánských zemí.