Miliardář Krúpa se přidal k zájemcům o OKD, netrvá na insolvenci | E15.cz

Miliardář Krúpa se přidal k zájemcům o OKD, netrvá na insolvenci

Pavol Krúpa, slovenský miliardář, zakladatel a většinový vlastník společnosti Arca Capital
Pavol Krúpa, slovenský miliardář, zakladatel a většinový vlastník společnosti Arca Capital
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy navrhla skupině Ad Hoc Group (AHG), že od ní koupí černouhelnou OKD, která má existenční problémy. Na rozdíl od pondělní nabídky Petra Pauknera a dalších podnikatelů nepodmiňuje Arca investici insolvencí firmy. Mluvčí AHG Roman Pařík uvedl, že krok zatím nemůže komentovat.

Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), která OKD vlastní. Dnes uvedla, že ve firmě má podíl 3,44 procenta, dalším objemem akcií pak disponuje v rámci spřízněných firem. Přesný objem těchto akcií s odkazem na strategické důvody prezentovat nechce.

„Návrh na jednání k odkupu společnosti OKD jsme měli v úmyslu předložit již na valné hromadě NWR, která se konala minulý pátek. Z důvodu neúčasti zástupců skupiny AHG ale nebyl prostor. Jelikož nemáme k dispozici kontakt na kompetentní osobu, návrh byl adresován až dnes prostřednictvím pana Romana Paříka, tiskového mluvčího skupiny AHG,“ sdělila Arca.

„Tento krok zatím nemůžu komentovat. Kontakty na fondy ze skupiny AHG jsou v dohledání na jejich webových stránkách,“ reagoval Pařík. Skupinu, která v Česku působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří tři nadnárodní investiční společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC.

Skončit lze levněji

Arca se domnívá, že náklady spojené s ukončením činnosti OKD ve výši 33 miliard korun prezentované AHG lze výrazně snížit. „Jsme ochotni se zavázat, že lze zajistit fungování společnosti OKD a realizaci těžby v dolech společnosti po dobu minimálně dalších pěti let za účelem prodloužení životnosti společnosti a snížení negativního dopadu na region,“ uvedla dále Arca.

„Pokud by se stala novým vlastníkem OKD Arca, nešlo by v řešení hornické krize o pozitivní posun, ale spíše naopak. Arca by jako nový vlastník s největší pravděpodobností OKD dále neprovozovala, ale pokusila by se spíše o následný prodej dalším zájemcům nebo přímo státu,“ řekl analytik společnosti Colosseum František Bostl. Celé jednání mezi státem a OKD, které je vedeno pouze za účelem udržení pracovních míst v regionu, by tak podle něho bylo výrazně nabouráno subjektem, jehož zájmem může být pouze maximalizace zisku.

Špatná interpretace?

David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte, která pro AHG analýzu dopadů vývoje ve společnosti OKD zpracovávala, uvedl, že některé její závěry jsou interpretovány mylně.

„Okamžité ukončení činnosti (OKD) by při zohlednění přímých i nepřímých efektů vedlo ke kumulovanému negativnímu dopadu na saldo vládního sektoru ve výši 33 miliard korun, postupná restrukturalizace by pak generovala negativní kumulovaný fiskální dopad ve výši 17 miliard korun,“ uvedl dnes Marek. „Zadáním analýzy nebylo odhadovat výši potřebné státní pomoci. Často bývá mylně interpretováno, že by to mělo být zmíněných 17 miliard korun. Nikoli, tato částka pouze vyčísluje fiskální dopady v případě realizace postupné restrukturalizace,“ dodal.

Nevýhodné úvěry

O případné pomoci ze strany státu jednali v úterý se zástupci AHG ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ministři po jednání uvedli, že AHG poskytne během několika dní informace, které si vyžádala. Teprve poté se kabinet rozhodne o svém postupu ohledně OKD.

Arca také vyzvala členy dozorčí rady společnosti OKD, aby požadovali po představenstvu firmy dokumenty, které by mohly pomoci objasnit hospodaření společnosti v minulých letech. Upozorňuje přitom především na údajné nevýhodné vnitroskupinové úvěry, které měla OKD poskytnout mateřská NWR. O půjčkách, kterými údajně NWR OKD nyní „vysává“ hovořil již v pondělí také Paukner.

Finanční skupina Arca směřuje svou činnost především na správu aktiv, energetiku a hledání obchodních příležitostí. Mediální zástupkyně firmy Barbora Hanáková řekla, že skupina spravuje aktiva okolo 700 milionů eur (18,9 miliardy korun). Mezi klíčové projekty skupiny patří obchod s akciemi slovenské Zentivy či společnosti Moravia Energo. Rozsáhlé investice uskutečňuje Arca také na Ukrajině.

Pavol Krúpa patří mezi tvrdé a úspěšné obchodníky
Vizitky slovenského miliardáře Pavola Krúpy (44) a jeho skupiny Arca Capital, která navrhla skupině Ad Hoc Group (AHG), že od ní koupí černouhelnou OKD:
- Krúpa se narodil 6. března 1972 v Bratislavě, vystudoval tamní Ekonomickou univerzitu (1994). Podnikat začal již na střední škole, kdy prodával oblečení ze zahraničí. „Můj první obchod byl takový, že jsem v Rakousku nakoupil zimní bundy po sezoně za několik set a před další zimou je prodával za dva a půl tisíce,“ svěřil se nedávno studentům pražské VŠE.

- Později založil společnost prodávající finanční a pojišťovací produkty. Jeho společníkem byl už tehdy Peter Krištofovič, nyní jeden z nejbohatších Slováků. V polovině 90. let se Pavol Krúpa zaměřil na obchodování s cennými papíry, příležitost se mu otevřela díky kupónové privatizaci. Už tehdy slovenský finančník skupoval akcie různých společností, které dále se ziskem prodával.

- Společnost Arca Capital založil na Slovensku v roce 2003, v České republice na sebe poprvé výrazně upozornil o čtyři roky později, když jeho firma Arca Capital Bohemia koupila od bývalého premiéra Stanislava Grosse akcie firmy Moravia Energo. Díky obchodu s třetinovým podílem podílem v obchodníkovi s energií (který později zkrachoval) tehdy Gross vydělal podle médií během několika měsíců 80 milionů korun.

- Ve stejném roce Krúpa koupil společnost Marila Balírny od uprchlých podnikatelů Tomáše Pitra a Jiřího Syrovátky. Většinu firmy Arca později prodala, dodnes drží jen Ondrášovku. Krúpa, kterého média někdy označují za „nájezdníka“, jenž se snaží využít slabin firem, které se ocitnou v problémech, se kolem OKD angažoval už v loňském roce, kdy ostře vystupoval i proti převodu hornických bytů.

- Krúpa je svobodný, bezdětný.
Arca Capital
- Finanční skupina Arca směřuje svou činnost na správu aktiv, energetiku a hledání obchodních příležitostí. Skupina působící především v regionu střední a východní Evropy má zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě. Skupina spravuje aktiva okolo 700 milionů eur (18,9 miliardy Kč).

- Loni v červnu majoritní skupiny Pavol Krúpa převedl část svého podílu na své dlouholeté spolupracovníky Rastislava Veliča a Henricha Kiša. Velič získal dvacet procent a Kiš deset procent. Krúpa zůstal se 40 procenty hlavním akcionářem. Celkem 30 procent společnosti zůstalo dlouholetému obchodnímu partnerovi Peterovi Krištofovičovi.

- Mezi klíčové projekty skupiny patřily obchod s akciemi slovenské Zentivy či společnosti Moravia Energo, koupě nejvýznamnějšího výrobce škrobu v Česku, havlíčkobrodské společnost Natura nebo prodej areálu BCT v Bratislavě. Rozsáhlé investice uskutečňuje Arca také na Ukrajině.

- Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), která vlastní černouhelnou OKD. Dnes uvedla, že ve firmě má podíl 3,44 procenta, dalším objemem akcií pak disponuje v rámci spřízněných firem.

- Arca Capital vznikla v roce 2003 transformací skupiny firem patřících k All Finance Services. Skupina působila na slovenském kapitálovém trhu od roku 1994. Následovala spolupráce s významnými finančními skupinami a institucemi působícími na slovenském a českém kapitálovém trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.