Miliardář Krúpa vysází větrníky v Rumunsku | e15.cz

Miliardář Krúpa vysází větrníky v Rumunsku

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
• 
ZDROJ: wikimedia.org
Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investiční skupina Arca Capital miliardáře Pavola Krúpy připravuje miliardovou investici do rumunských větrných parků. „Máme rozpracovaný projekt větrných elektráren o výkonu 144 megawattů, který má financovat čínská banka,“ řekl deníku E15 Krúpa a dodal: „Ohodnocení celé investice je 250 milionů eur, tedy zhruba 6,9 miliardy korun.“ Projekt a místo připojení větrných elektráren chce skupina Arca koupit od italského energetického kolosu Enel.

„Projekt je ve fázi, kdy jsou odsouhlasena veškerá povolení,“ potvrdil Krúpa.

Arca Capital se nebojí investovat v Rumunsku, přestože místní vláda omezila podporu větrných elektráren v podobě takzvaných zelených certifikátů. „Už je to změněné a vše už děláme právě na základě nových podmínek,“ potvrzuje Krúpa. „Oceňujeme projekt na nejnižší možnou odkupní cenu zelených certifikátů a vychází nám to, protože budeme mít čínského dodavatele, který má levnější technologii.“

V současnosti tak projekt závisí na výsledcích jednání s čínskou bankou. Kvůli jejím požadavkům nyní Arca usiluje podle Krúpy o získání bankovní nebo velké korporátní garance. Čínská strana by se tím „pojistila“ například proti tržním a legislativním rizikům celého projektu.

Zájem měl i ČEZ

Podnikatel Krúpa nebude prvním investorem, kterého přilákaly rumunské větrné parky. Větrné elektrárny o výkonu 600 megawattů již v zemi vlastní polostátní energetický holding ČEZ. A Arca Capital proslula v poslední době zejména transakcí právě s ČEZ. Skupina odkoupila nároky akcionářů distribuční společnosti Severomoravská energetika, kteří u soudu zažalovali výši vyrovnání, kterou ČEZ nabídl drobným podílníkům při jejich vytěsnění z distribuční firmy.

Polostátní gigant se však nakonec s minoritními akcionáři zastoupenými Arkou dohodl na smíru. Vyhnul se tak hrozbě, že by nároky vznesli další akcionáři, mezi nimiž byla i francouzská energetická společnost EdF.

Na dohodě o smíru vydělal fond investiční skupiny Arca Capital Global Equity stamiliony korun. Policie ale celou transakci začala prošetřovat a peníze fondu zmrazila. Transakce s ČEZ byla ale podle slovenského investora naprosto v pořádku. Fond má navíc podle Krúpy auditora KPMG a depozitářem je Česká spořitelna. Správcem fondu je společnost Avant. Skupina Arca je známá rovněž obchodem s bývalým českým premiérem Stanislavem Grossem, od něhož koupila třetinu obchodníka s energiemi Moravia Energo.

Gross prodal skupině Arca zmíněné akcie za více než sto milionů korun. Arca je následně prodala většinovému akcionáři Moravia Energo miliardáři Tomáši Chrenkovi. A to ještě předtím, než firma zkrachovala.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah