Místo odpalů solární panely. Japonci předělávají zkrachovalá golfová hřiště | E15.cz

Místo odpalů solární panely. Japonci předělávají zkrachovalá golfová hřiště

návrh Kyocery, jak by mohl být využit opuštěný golfový resort
návrh Kyocery, jak by mohl být využit opuštěný golfový resort
• 
ZDROJ: Kyocera

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonský golfový průmysl se od svého boomu v osmdesátých a devadesátých letech potýká s masívním poklesem počtu hráčů, kterých podle některých statistik o více než 40 procent méně než před třiceti lety. Tamní golfové kluby kvůli tomu nyní zejí prázdnotou, postupně bankrotují a jejich areály pomalu chřadnou. S nápadem na opětovné využití volného prostoru nedávno přišel výrobce elektroniky a keramiky, firma Kyocera, která nevyužité areály předělává na solární parky.

Kyocera představila ambiciózní návrh toho, jak by mohla změnit ráz jednoho z rozsáhlých golfových areálů v prefektuře Kagoshima, kde by měla vzniknout 92megawattová soustava solárních panelů, která by měla zásobovat elektřinou více než 30 tisíc japonských domácností.

Kdy bude projekt zahájen, sice firma podle australského Business Insideru nezveřejnila, místo toho však dodala informace k jedné již zahájené přestavbě: v prefektuře Kyoto nyní vzniká v prostorách nevyužívaného golfového resortu 23megawattový solární park, jeho dokončení je předpokládáno na rok 2017 a měl by uspokojit energetickou poptávku více než osmi tisícovek domácností.

opuštěné japonské golfové hřištěAutor: Kyocera

Zdá se, že o způsoby využití volné půdy se tedy Japonci nemusí obávat: solární energetika nyní po tamních trablích s fukušimskou jadernou elektrárnou zažívá boom a podle dat z přelomu tisíciletí, kdy byly v Japonsku v provozu takřka dvě tisícovky golfových resortů, bude z čeho vybírat.

V ostatních zemích, které se potýkají s úpadkem zájmu o golf, pak připadají v úvahu komunitní projekty či plány developerů na rezidenční či komerční zástavbu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah