Mynářův exspolupracovník Masný v Ostravě stavět nebude. Půlmiliardu investuje v Polsku | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Mynářův exspolupracovník Masný v Ostravě stavět nebude. Půlmiliardu investuje v Polsku

Mynářův exspolupracovník Masný v Ostravě stavět nebude. Půlmiliardu investuje v Polsku
Radim Masný
• 
ZDROJ: Foto: Jiří Krušina
Martin Štorkán

Martin Štorkán

Český podnikatel Radim Masný oznámil, že v polském Prudníku vybuduje za 100 milionů zlotých (zhruba 600 milionů korun) závod na zpracování břidlice a zaměstná 200 lidí, píše server deníku Nowa Trybuna Opolska.

Masného společnost Důl Radim v pondělí v Katowicích podepsala smlouvu o tom, že bude investovat ve speciální investiční zóně v Prudníku, kde mu bude poskytnuta investiční pobídka od polské vlády.

Masný je od roku 2007 majitelem břidlicového dolu ve Svatoňovicích v Moravskoslezském kraji, které od Prudníku dělí jen 80 kilometrů. Původně plánoval otevření nového závodu v Ostravě, ale před dvěma měsíci změnil názor.

„Polsko je šestkrát větší trh, než máme v Česku. Sám jezdím přes Polsko do Německa a je to odtud blízko i do Skandinávie, kde je výroba kamene hodně populární,“ řekl Masný. Technologie je podle něj připravená a od získání stavebního povolení do započetí výroby by neměl uběhnout více než rok.

Polsko povýšilo mezi rozvinuté trhy. Už se nepodobá Rusku, ale Německu, píší FT

„V Česku se nepodniká špatně, ale Polsko je v podpoře středních firem ještě lepší. V Česku je daň z příjmu právnických 19 procent, v Polsku je o čtyři procenta nižší. Při velkých finančních objemech je to spousta peněz,“ tvrdí Masný.

Podle polského obchodního zástupce společnosti Důl Radim Radka Kondratówa bude společnost zpočátku zaměstnávat asi sto dvacet lidí a do pěti let jejich počet stoupne až na 200. Kondratów doufá, že v místě s vysokou nezaměstnaností se najde hodně lidí ochotných pracovat.

Polsko půjde k unijnímu soudu. Země porušuje zásadu nezávislosti soudnictví, tvrdí Evropská komise

Speciálních investičních zón je v Polsku 14 a jsou součástí programu k urychlení vývoje v nejchudších částech EU. Investor v nich může získat osvobození od daně z příjmu, plně připravenou plochu pro rozvoj za příznivou cenu, bezplatnou pomoc s formalitami nebo osvobození od daně z nemovitosti.

Bývalý boxer Radim Masný zbohatl spolu s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem na transakcích s podílem v bývalé ostravské Nové Huti, který od nich koupil miliardář Pavel Tykač. V minulosti také zkoušel prorazit v politice, ale jeho kandidatura do Senátu za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti byla neúspěšná.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!