Na dostavbu JE Mochovce půjde 260 milionů eur, účastní se i české firmy | E15.cz

Na dostavbu JE Mochovce půjde 260 milionů eur, účastní se i české firmy

Na dostavbu JE Mochovce půjde 260 milionů eur, účastní se i české firmy
Jaderná elektrárna Mochovce
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Slovenská vláda uvolnila 260 milionů eur (přibližně 6,6 miliard korun) za proplacení části prací na dostavbě jaderné elektrárny Mochovce. Dostavby se účastní také české firmy. S většinovým akcionářem společnosti Slovenské elektrárne (SE) se slovenská vláda dohodla na uzavření kontraktů s dodavateli stavby.

Slovensko se s italským koncernem Enel, který v SE drží 66 procent akcií, už delší dobu pře o zvýšení rozpočtu projektu. Chybějící dohoda prý ohrožovala jeho realizaci. Představitelé vlády premiéra Roberta Fica italskou firmu kritizují i kvůli tomu, že dokončení třetího a čtvrtého bloku atomové elektrárny se dostalo do časového skluzu.

„Oba akcionáři na mimořádné valné hromadě (elektráren) schválili dodatky ke kontraktům s klíčovými dodavateli stavby v celkové výši 260 milionů eur. Toto rozhodnutí bylo přijato s cílem zajistit pokračování naléhavých dokončovacích prací na projektu, a zabránit tak vážným škodám pro společnost,“ uvedla mluvčí dominantního výrobce elektřiny na Slovensku.

Jednání mezi vládou a Enelem ohledně nového rozpočtu projektu budou pokračovat. Už na jaře zástupci vlády návrh na zvýšení nákladů dostavby elektrárny na 3,8 miliardy eur (98 miliard korun) z původně odhadovaných 2,78 miliardy eur zamítli.

Dostavba nabírá zpoždění

Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok elektrárny budou hotovy loni, respektive letos. Z dostupných informací ovšem vyplývá, že se tak stane až v letech 2014 a 2015. Zpoždění Enel zdůvodnil kromě jiného i dodatečnými opatřeními zaměřenými na zvýšení bezpečnosti elektrárny, jejichž potřeba vyplynula ze zátěžových testů.

Odklad spuštění nových bloků patrně způsobí, že stát dostane dividendy z hospodaření elektráren později. V minulosti se vláda podílu na zisku firmy na několik let vzdala právě kvůli zmiňovanému projektu.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce pozastaveny. Obnovil je až Enel, a to po ovládnutí největšího výrobce elektřiny v zemi. První dva bloky elektrárny vyrábějí elektřinu více než deset let.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!