Nedostatek čipů do automobilů vyvolá ještě větší výpadky výroby | e15.cz

Nedostatek čipů do automobilů vyvolá ještě větší výpadky výroby, předpovídá studie

Výroba automobilů Volvo (ilustrační foto)
Výroba automobilů Volvo (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Volvo Cars

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kvůli nedostatku čipů se letos ve světě vyrobí proti původním plánům asi o pět milionů aut méně. Do konce roku by jich mělo být 74,8 milionu, což zároveň bude o 9,3 procenta více než během loňského roku poznamenaného pandemickými uzávěrami výroby. Ukazuje to analýza duisburského centra Ferdinanda Dudenhöffera pro výzkum automobilismu. Ta zároveň varuje před možným budoucím nedostatkem lithium-iontových baterií.

Pokud by byl polovodičů dostatek, vyrobilo by se v letošním roce zhruba 80 milionů nových vozidel. Centrum vyhodnotilo již uskutečněné i očekávatelné výpadky výroby a ukázalo se, že druhá polovina roku bude horší. „Termíny dodávek se protáhnou a výpadky výroby budou nastávat i v roce 2022,“ uvedl Dudenhöffer.

V prvních pěti měsících letošního roku se celosvětový automobilový trh zvýšil ve srovnání se stejným obdobím loni o 34 procent, vyplynulo z průzkumu. V další části roku by měl být růst slabší.

Německý svaz automobilového průmyslu v pondělí zveřejnil upravený výhled domácí produkce. Z dříve uváděných čtyř milionů snížil odhadovaný počet letos vyrobených vozů v Německu na 3,6 milionu.

Dudenhöfferův institut předpokládá, že nedostatek polovodičů, které tvoří základ mikročipů, se bude projevovat až do začátku roku 2023. Pak ale nastane problém s bateriemi do elektromobilů. Přechodně totiž hrozí, že bude poptávka po lithium-iontových bateriích silnější než nabídka, uzavírá studie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery