Nejslavnější česká značka motocyklů slaví devadesátiny. Připomeňte si historii Jawy | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Nejslavnější česká značka motocyklů slaví devadesátiny. Připomeňte si historii Jawy

nos, mšt

Výrobce motocyklů Jawa slaví 90. narozeniny. Zakladatel František Janeček zaregistroval značku v Československu 17. srpna 1929. O necelé dva měsíce později pak znak nechal zapsat i u Světové organizace duševního vlastnictví v Ženevě. Připomeňte si poválečnou výrobu Jawy prostřednictvím fotografií Viléma Heckela.

Původní Janečkův podnik, předchůdce Jawy, byla zbrojovka. Vyráběla ruční granáty originální Janečkovy konstrukce. Později se zde repasovaly těžké kulomety Schwarzlose a následně vyráběly nové kulomety téže konstrukce.

Motorky československé značky Jawa ovšem nyní zažívají v některých částech světa triumfální návrat. Konkrétně jde o Indii. Jawy určené pro místní trh vyrábí v licenční dohodě s českou firmou Jawa Moto spol. v současné době indická společnost Mahindra, která v listopadu představila nový stroj Jawa 300. V březnu bylo po celé Indii otevřeno přes 100 prodejen značky Jawa a tento měsíc byly zákazníkům předány první motocykly Jawa 300 a Jawa 42.

Jawa začala vyvážet motocykly do Indie po druhé světové válce. V roce 1961 se začaly v Indii vyrábět motocykly Jawa v licenci Ideal Jawa Ltd., které byly od roku 1971 do roku 1996 prodávány pod značkou Yezdi. Podle legendy je název odvozen od českého slova "jezdí".

Název vznikl na základě jména zakladatele Františka Janečka a skutečnosti, že zakoupil licenci na výrobu motocyklů Wanderer. 

Podívejte se, jak vypadala tuzemská výroba motocyklů v dobách největší slávy pohledem Viléma Heckela. V galerii najdete i současné modely:

 

V Indii se sjely stovky motorek legendární české značky Jawa

Jeli byste v něm na dovolenou? Připomeňte si autobus, který zásadně podpořil domácí turismus
Hitlera udolaly i tanky z Čeljabinsku. Podívejte se, jak to v továrně na Uralu vypadá dnes
 

 

ČZ v nové době: Konec výroby a nedávný návrat prasete

Autor: nos, mšt
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!