Němci potřebují k obnovitelným zdrojům uhelné elektrárny, míní šéf ČEZ

„Musí být spolehlivý a transparentní plán pro provoz uhelných elektráren, aby se investice (do aktiv Vattenfallu) vyplatila,“ řekl Beneš. „Musí být jasná perspektiva do roku 2035, lépe do roku 2040. Regiony (zasažené těžbou uhlí a výrobou elektřiny), zaměstnanci i hospodářství potřebují jasné podklady pro kalkulaci. Jsem přesvědčen, že si toho jsou němečtí politici vědomi,“ uvedl.
ČEZ si podle něj uvědomuje, že Německo chce posilovat význam obnovitelných zdrojů v energetickém mixu, které se už nyní podílejí z jedné třetiny na výrobě elektřiny. „Jsme ale přesvědčeni, že uhelné elektrárny ještě nějakou dobu budou v Německu využívány jako překlenovací technologie,“ řekl.
Podle Beneše by v přechodné fázi mohly uhelné elektrárny sloužit jako rezerva pro zabezpečení dodávek pro případ propadu výroby obnovitelných zdrojů. „Provozovatelé fosilních elektráren by dostávali prémii za to, že budou svá zařízení udržovat v pohotovosti. A když nebudou obnovitelné zdroje dodávat proud, protože nebude foukat vítr a svítit slunce, tak budou fosilní elektrárny nasazeny,“ řekl.
Daniel Beneš: Při zhodnocení šancí a rizik hraje důležitou roli vývoj ceny elektřiny a doba provozu elektráren. Neočekávám, že by v příštích letech cena elektřiny rostla
Beneš také uvedl, že ČEZ má zájem o německá aktiva Vattenfallu i z toho důvodu, že švédský koncern nabídl k uhelným dolům a elektrárnám také vodní elektrárny. „Ty výborně odpovídají našemu cíli snížit emise oxidu uhličitého v naší produkci elektřiny. Kromě toho jsou i ekonomicky zajímavé,“ řekl.
Vattenfall v Německu prodává hnědouhelné doly a navazující elektrárny o celkovém výkonu přes 8000 megawattů. V návazném tendru pak společnost prodává i deset východoněmeckých vodních elektráren, které mají výkon kolem 3000 megawattů. Společnost odhadovala, že by jí prodej německých aktiv mohl přinést až 3,5 miliardy eur (95 miliard korun).
Beneš se k možné hodnotě transakce odmítl vyjádřit. „Při zhodnocení šancí a rizik hraje důležitou roli vývoj ceny elektřiny a doba provozu elektráren. Neočekávám, že by v příštích letech cena elektřiny rostla,“ podotkl pouze.
O aktiva Vattenfallu se kromě Skupiny ČEZ zajímají také Energetický a průmyslový holding (EPH) ve spolupráci s investiční skupinou PPF, Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal a německá energetická společnost Steag ve spolupráci s australskou investiční skupinou Macquarie.