Němcům hrozí nedostatek uhelných elektráren | E15.cz

Němcům hrozí nedostatek uhelných elektráren

Němcům hrozí nedostatek uhelných elektráren
ilustrační foto
• 

Petr Horký
Berlín

Nové uhelné elektrárny by měly zajistit, že po chystaném vypnutí jaderných reaktorů budou mít německé domácnosti dost elektřiny. Jejich uvedení do provozu se však zpožďuje až o několik let. Může za to vadná ocel v tepelných kotlích. Informoval o tom server Spiegel Online.

Jsou schopné vysokého výkonu, a proto jsou ideální k zaplnění díry po jaderných elektrárnách, shodovali se němečtí experti v názoru na moderní uhelné elektrárny. Nová zařízení ale vložená očekávání nesplnila. Moderní uhelné elektrárny jsou postaveny ze speciální oceli, v profesním žargonu označované jako T24. Právě kotle vyrobené z této oceli měly zajistit dosahování vyšších, dosud nevídaných výkonů. Jenže dříve neozkoušená ocel při použití praská, stěžují si němečtí inženýři. Výstavba elektráren se tak zpožďuje o roky.

Problémy spojené s vadnou ocelí hlásí elektrárny Duisburg-Walsum, Hamburg-Moorburg, Boxberg a Wilhelmshaven. V ohrožení ale můžou být i další elektrárny o celkovém výkonu deseti gigawattů. „To je pro postižené koncerny opravdová katastrofa,“ řekl magazínu Spiegel šéf německé energetické agentury (Dena) Stefan Kohler. „Tenhle malér potkal Německo zrovna v nevhodnou dobu,“ řekl Kohler.

Nové elektrárny měly zajistit stabilitu v síti. Jestli se kvůli jejich zpoždění bude muset přepracovat chystaný německý jaderný exit zatím není jasné. „Musíme nejdříve počkat, až firmy dostanou problémy svých zařízení pod kontrolu,“ řekl mluvčí Německé rozvodné agentury Rudolf Boll.

Výrobci Hitachi Power Europe teď hrozí, že bude muset kvůli vadné oceli zaplatit odškodné, které by mohlo znamenat konec jeho existence. Proč speciální ocel T24 netěsní, nedokážou technici z Hitachi vysvětlit. V elektrárně Boxberg v Sasku poblíž českých hranic se její provozovatel Vattenfall rozhodl nahradit speciální ocel běžným materiálem. V případě elektrárny Hamburg-Moorburg se Vattenfall rozhodl nechat její starší tělesa ještě několik let sloužit.

Zelení kývli kancléřce

Německému plánu vypnout poslední jaderný reaktor v roce 2022 už nic nestojí v cestě. Němečtí Zelení, opoziční strana, která je od svého vzniku proti jaderné energii, totiž na svém sobotním sjezdu rozhodla v parlamentu neblokovat jaderný exit z pera koaliční vlády kancléřky Angely Merkelové. Ačkoli řada zelených delegátů žádala ještě rychlejší opuštění jádra, většina nakonec zvedla ruku pro. „Po Fukušimě je vláda konečně tam, kde Zelení byli už před deseti lety,“ komentovala své rozhodnutí zelená poslankyně Sylvia Kotting-Uhlová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!