Německé domácnosti si výrazně připlatí za plyn, za proud někdo ušetří | e15.cz

Německo v souvislostech: Domácnosti si výrazně připlatí za plyn, za proud někdo ušetří

Petr Fischer

Petr Fischer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ani Německu se pochopitelně nevyhýbá zvyšování cen energií, a to i bez krachu společnosti o velikosti Bohemia Energy, který zamával cenami v Česku. Podle srovnávacího portálu Check24, který propočítal průměrné ceny u 439 německých dodavatelů (velmi podobné číslo jako v Česku, které je ale co do počtu obyvatel osmkrát menší), se ceny plynu od nového roku zvýší bezmála o čtvrtinu. 

Zvýšení se týká minimálně tří milionů domácností v Německu. Check24 spočítal, že při průměrných nákladech na bytovou jednotku ve výši 20 tisíc kWh ročně náklady domácnosti na plyn vzrostou o 369 eur za rok.

Propočty severu Check24 ukazují růst průměrné ceny i v probíhajícím roce. Zatímco loni průměrná domácnost platila za plyn 1174 eur (30 tisíc korun) ročně, letos je to už 1424 (přes 36 tisíc korun), což je zdražení o více než 20 procent. Důvodem je pochopitelně především růst velkoobchodních cen na burze. I toto srovnání se na serveru Check24 dá najít. Ukazuje přitom obrovská čísla. Ještě před rokem byla velkoobchodní cena plynu 14,2 eura za megawatthodinu, letos v listopadu se nakupuje plyn za 94 eur, což je nárůst o 563 procent.

Nord Stream 2: Kudy vede trasa a co komplikuje spuštění, které může ovlivnit cenu plynu >>>

Němečtí analytici to vysvětlují nedostatečnými zásobami plynu v Evropě, která nebyla připravena na rostoucí zájem o plyn po covidových uzávěrách a útlumech hospodářství. Jedním z důvodů větší potřeby plynu byl i slabší vítr na severu země, kde je dodávka elektřiny zabezpečována z velké části obnovitelnou energií z větrníků. Málo silného větru pak vytvořilo potřebu nahradit nedostatek energie výrobou v jiných provozech, nejvíce se přitom používala výroba v plynových elektrárnách, takže poptávka po plynu v Německu náhle radikálně stoupla.

Proč rostou ceny energií?

Video se připravuje ...

S velkým očekáváním se všichni připravují na to, jak se nová trojkoaliční vláda, která je už na spadnutí, postaví k provozu plynovodu Nord Stream 2, protože stopka pro ruský plyn vystavená z geopolitických důvodů by přinesla další plynovou krizi a nový růst cen plynu pro koncové uživatele. Vliv na růst cen má i poplatek za znečištění CO2, který se na začátku letošního roku zvýšil o pět eur na 30 eur za tunu. Pro domácnosti to podle propočtu srovnávacího serveru Check24 znamená 24 eur za rok navíc.

Podobný cenový pohyb jako na trhu s plynem samozřejmě probíhá i na trhu s elektřinou. Růst cen ale bude podle srovnávacích propočtů daleko nižší než u plynu. Průměrná cena elektřiny se u vzorové domácnosti se spotřebou pět tisíc kilowatthodin za rok zvýší o devět procent. Vyčísleno v penězích to znamená, že taková průměrná německá domácnost si za rok za elektřinu připlatí 146 eur. Zvýšení se týká asi 1,6 milionu domácností.

Situace na trhu s elektřinou je přitom podstatně jiná v tom, že 21 dodavatelů z celkového počtu 192 bude své ceny v příštím roce naopak snižovat – průměrný pokles se odhaduje na 2,3 procenta, což znamená snížení ročních plateb o 37 eur na domácnost.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery