Německý E.ON chystá masivní propouštění, o práci přijdou tisíce lidí | E15.cz

Německý E.ON chystá masivní propouštění, o práci přijdou tisíce lidí

Německý E.ON bude kvůli odstupu od jádra propouštět tisíce lidí
Německý E.ON bude kvůli odstupu od jádra propouštět tisíce lidí
• 

ČTK

Share on Facebook Messenger
Největší německá energetika E.ON chystá podle deníku Süddeutsche Zeitung v reakci na rychlý ústup Německa od jádra masivní propouštění. V ohrožení je údajně až 10.000 pracovních míst, což by představovalo odchod více než deseti procent zaměstnanců společnosti, která působí i v Česku. Düsseldorfský koncern, který už dříve připustil rušení míst v rámci chystané rozsáhlé restrukturalizace německých aktivit, nechtěl informace mnichovského listu komentovat.

„V rámci značně změněných rámcových podmínek nyní E.ON prověřuje možné úpravy strategie a uspořádání společnosti. Rozhodnutí ale ještě nepadla,“ uvedl mluvčí firmy.

V souvislosti se změnou strategie se zatím hovořilo o propuštění několika stovek zaměstnanců. V současnosti jich E.ON má celkem asi 85 tisíc, jen v Německu přes 30 tisíc, a s ročním obratem přibližně 93 miliard eur (2,25 bilionu korun) se řadí na první místo mezi německými energetickými koncerny.

Podle Süddeutsche Zeitung však musí v důsledku schváleného předčasného uzavření jaderných elektráren v Německu do roku 2022 počítat se ztrátami v řádech miliard eur a kvůli vlastnímu zadlužení 45 miliard eur (1,1 bilionu korun) mu současně schází prostředky na investice do alternativních zdrojů. E.ON je proto nucen radikálně šetřit.

Chystané propouštění by se podle informací deníku mohlo dotknout všech oblastí působení společnosti. Nejmenovaný zdroj listu z vlivné odborové organizace zaměstnanců koncernu očekává, že zhruba třetina míst by se rušila v Německu. „To, že k rušení míst dojde, je jisté. Teď už je jen otázka, jak velké to číslo bude,“ prohlásil.

Odbory počítají s propuštěním až deseti tisíc lidí, konkrétní čísla se dozorčí rada dozví tento týden

Nejhorší scénář, se kterým odbory počítají, mluví podle něj o pětimístné cifře. Jako pravděpodobné pak považují snižování personálního stavu v řádech tisíců lidí. „A to i v případě, že to nebudou okamžitá propuštění a mnoho by se vyřešilo přesuny,“ dodal zdroj deníku.

Dozorčí rada firmy by podle Süddeutsche Zeitung mohla být o chystaných opatřeních informována tento týden. Její členové prý zatím o ničem nevědí. „Dosud jsou to jen spekulace,“ citoval Financial Times Deutschland člena rady Svena Bergelina, který kritizoval informační politiku vedení společnosti vůči dozorčímu orgánu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.