NWR v pololetí snížila ztrátu na 1,6 miliardy, tržby klesly | E15.cz

NWR v pololetí snížila ztrátu na 1,6 miliardy, tržby klesly

Důl Paskov
Důl Paskov
• 
ZDROJ: NWR

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební společnost New World Resources (NWR), vlastník černouhelné firmy OKD, za letošník první pololetí snížila ztrátu na 57 milionů eur (1,6 miliardy korun). Loni přitom vykázala ztrátu 396 milionů eur (asi 11 miliard korun). NWR to přičítá snižování nákladů a zefektivňování podnikání. Tržby společnosti klesly o pětinu na 346 milionů eur.

Na hospodaření NWR nepříznivě dopadá pokles cen uhlí na světových trzích. Provozní zisk EBITDA ale v pololetí činil 19 milionů eur, před rokem měla provozní ztrátu 49 milionů. Za samotné druhé čtvrtletí ztráta NWR klesla na 30 milionů eur z 315 milionů o rok dřív. Tržby se snížily o 22 procent na 174 milionů eur.

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek řekl, že na výsledky měly největší vliv dva hlavní faktory: slabý trh s uhlím včetně nízkých cen a intenzivní snižování nákladů ve firmě. „Jednotkové náklady na vytěženou tunu uhlí klesly o 24 procent, což je vynikající číslo. Administrativní náklady klesly dokonce o 27 procent a investice do hmotných aktiv jsme snížili téměř o 70 milionů eur,“ uvedl Jelínek s tím, že ceny uhlí stále nejsou tam, kde by je společnost potřebovala mít.

„To se týká hlavně koksovatelného uhlí, jehož cena v prvním pololetí meziročně klesla o 15 procent, což pochopitelně není dobrá zpráva,“ uvedl Jelínek. Naopak cena energetického uhlí stoupla o čtyři procenta.

Výsledky jsou lepší, než analytici očekávali

„Výsledky společnosti NWR jsou v položkách jádrového zisku EBITDA a provozního zisku EBIT mírně lepší než očekával trh, byť v druhém případě se stále jedná o ztrátu. Na základní provozní úrovni však společnost vykazuje zlepšení, a to přes poklesy těžby a prodejů a při pokračujícím poklesu cen uhlí v prvním pololetí,“ uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer upozornil, že údaje stále ukazují nepříznivý vývoj v cash flow. Výsledky ale podle něj nejsou pro cenu akcií to nejdůležitější. „Toho podstatného se dočkáme příští týden, kdy bude hlasování držitelů dluhopisů o restrukturalizačním plánu,“ upozornil Frayer.

Vývoj akcií NWR na pražské burze

Vývoj akcií NWR na pražské burze Autor:

Firma za pololetí vytěžila 4,5 milionu tun uhlí, což je o pět procent více než před rokem. Externí prodeje ale klesly o 17 procent na čtyři miliony tun. Plán produkce a prodeje pro letošní rok zůstal devět až 9,5 milionu tun uhlí, uvedl výkonný předseda představenstva Gareth Penny.

Prodejní a administrativní náklady NWR v pololetí klesly o víc než čtvrtinu, zhruba stejným tempem se snížily náklady na těžbu. Zaměstnanců včetně dodavatelských firem měla společnost v pololetí o desetinu méně než loni. Investiční výdaje klesly proti loňsku o 61 milionů na 24 milionů eur. „Jsme tak v dobré pozici dosáhnout našeho cíle stlačit investiční výdaje za celý rok pod 100 milionů eur,“ podotkl Penny.

Restrukturalizace dluhopisů

NWR zvažuje restrukturalizaci dluhopisů, čímž by získala 185 milionů eur dodatečného kapitálu, uvedl Penny. Tím by se mohl snížit nesplacený dluh a náklady na něj. Součástí restrukturalizace je emise nových akcií, kterou akcionáři společnosti schválili ve středu. Začátkem července NWR uvedla, že pokud by se s věřiteli nedohodla na podmínkách restrukturalizace do září, musela by prodat své dceřiné firmy, včetně černouhelné OKD. Ministr průmyslu Jan Mládek pak po setkání s představiteli NWR prohlásil, že pokud by byla OKD v budoucnu na prodej, stát by její odkoupení zvážil.

Podle analytika Hlinomaze ukazují výsledky určitý pokrok v konsolidaci a snižování nákladů před jednáním s věřiteli v závěru srpna. „Jak je patrné, se ztrátami bojuje společnost hlavně v nákladové oblasti. Náklady na jednu vytěženou tunu uhlí snížila v prvním pololetí na 64 eur z 66 eur v prvním kvartále, což je pozitivní výsledek; očekávali jsme mírné zhoršení na 67 až 68 eur/t,“ uvedl.

NWR a Bakala
NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou minulý měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah