O Prazdroj se prý poperou velké fondy, pivovary se bojí regulátorů | E15.cz

O Prazdroj se prý poperou velké fondy, pivovary se bojí regulátorů

Prazdroj
Prazdroj
• 
ZDROJ: ctk

David Vagaday

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodej plzeňského Prazdroje a dalších středoevropských pivovarů z majetku SABMilleru přitáhl pozornost několika amerických i evropských investičních fondů. Tvrdí to nejmenované zdroje agentury Bloomberg, podle nichž celková hodnota prodávaných značek může činit pět miliard dolarů, tedy kolem 120 miliard korun. Pivovarský gigant Anheuser-Busch InBev se zbavuje části aktiv, aby získal souhlas regulátorů s ovládnutím menšího konkurenta SABMiller.

Nabídku na akvizici Prazdroje a ostatních pivovarů v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku podle Bloombergu zvažují americké skupiny Advent International a KKR a londýnská společnost BC Partners Holdings.

Dalšími zájemci, kteří pravděpodobně krouží kolem prodeje, jsou evropský fond se sídlem ve Francii PAI Partners SAS, švýcarská investiční skupina Jacobs Holding a americká firma Bain Capital.

Podle zdrojů Bloombergu se nicméně většina fondů kvůli velikosti prodávaného majetku bude muset zřejmě spojit. „A mnoho evropských pivních hráčů mohou od nabídky odradit regulatorní překážky,“ dodal Bloomberg.

Fond kávového magnáta

Někteří z výše zmíněných investičních hráčů nejsou ve střední a východní Evropě žádnými nováčky. Například Advent International, který spravuje aktiva za 29 miliard dolarů (699 miliard korun) a patří mezi největší investory soukromého kapitálu na světě, v regionu působí již dvě desítky let.

V Česku Advent mimo jiné ovládá od roku 2011 výrobce elektromotorů TES Vsetín. Loni pak upoutal pozornost médií díky prodeji předního výrobce krmiv pro domácí zvířata Partner in Pet Foo. Ten sídlí v Maďarsku a dva z osmi výrobních závodů má i v České republice.

Zajímavým jménem je i Jacobs Holding. Na počátku 90. let minulého století tento fond založil švýcarský miliardář německého původu Klaus J. Jacobs, který v minulosti úspěšně vedl potravinářský podnik svého prastrýce, známý hlavně díky kávě Jacobs. Fond nyní spravuje aktiva v hodnotě čtyř miliard švýcarských franků (97 miliard korun).

Pivovarský kolos

Světová pivovarská jednička AB InBev se dohodla na převzetí SABMilleru za zhruba 107 miliard dolarů (2,7 bilionu korun) v loňském roce, přičemž nově vytvořený kolos by měl vařit téměř třetinu světové produkce piva.

Plány na prodej veškerých aktivit SABMilleru ve střední a východní Evropě pak AB InBev oznámil v dubnu. Důvodem bylo právě odstranění posledních obav Evropské komise, která má o fúzi rozhodnout do dneška, z narušení hospodářské soutěže. Před tím již AB InBev souhlasil s prodejem značek piv Peroni, Grolsch a Meantime japonské skupině Asahi Group Holdings.

AB InBev naráží na obavy z narušení zdravé hospodářské soutěže také v jinde ve světě. Pivovar prodává rovněž podíl SABMilleru v americkém společném podniku MillerCoors. Zbavuje se i podílu SABMilleru ve společném podniku China Resources Snow Breweries. Souhlas s akvizicí již získal od úřadů v Austrálii a v Jihoafrické republice.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah