OBRAZEM: Licence k těžbě v Karpatech vyprší za šest let, tamní doly ale viditelně upadají už nyní | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

OBRAZEM: Licence k těžbě v Karpatech vyprší za šest let, tamní doly ale viditelně upadají už nyní

Michal Nosek

Michal Nosek

V roce 1990 bylo v rumunském údolí Jiu patnáct činných dolů, ale kvůli zastaralým technologiím, havarijnímu  stavu a přísným limitům EU většina z nich postupně končí. Horníci ze strání Jižních Karpat se zatím nevzdávají a díky silným odborům v těžbě pokračují.

Definitivní konec hornické činnosti v této lokalitě je ale stejně neodvratný. Důlní společnost Compania Nationala a Huilei S.A. Petrosani, která všechny lokality spravuje, disponuje licencí jen do roku 2024.

Těžba v kraji má přitom relativně dlouhou tradici. Těžbu uhlí zde roku 1840 zahájil Karol Madersbach s jeho bratrem Hoffmannem. Z počátku se ovšem jednalo zejména o povrchové dobývky bez většího významu. S hloubením prvních šachet se začalo až o osm let později, kdy byli na dolování podzemních zásob najati zkušení horníci z Čech, Polska a Německa.

Karpatské doly si prohlédněte ve fotogalerii:

Doly byly v soukromém vlastnictví až do druhé světové války. Po znárodnění vnikla v rámci poválečných kompenzací sovětsko-rumunská báňská společnost SovRom. Společně s růstem výroby oceli v nedalekých městech Huneodara, Călan a Reşiţa byla otevírána nová ložiska a doly roku 1979 zaměstnávaly na 179 tisíc horníků.

V současnosti se ale z někdejších slavných míst stává divočina se vším všudy. "U místního dolu Petrila mě honila ochranka se sekyrou. Tehdy v roce 2011 se tam moc fotografů netoulalo, tak jsem působil krajně podezřele," dodává autor snímků Viktor Mácha. 

Více fotografií Viktora Máchy naleznete na jeho Facebooku

Psí salámy, konzervy a kočičí kapsičky: české Vafo otevřelo továrnu za stovky milionů
Mariupol v obležení. Nahlédněte do hutí, které si ukrajinský oligarcha hlídá pomocí vlastní armády
Tomáš Chrenek: Třinecké železárny proinvestují dvě a půl miliardy
Kyjev má problémy s Varšavou a Budapeští. Do města s polovinou Maďarů plánuje poslat armádu
Od litiny po obráběcí stroje: závod Kovosvit slaví 80 let, podívejte se

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!