Onsemi může za investici v Rožnově získat od státu až deset miliard. Pobídka se vrátí za několik let

Výroba čipů společnosti Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm

Výroba čipů společnosti Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm Zdroj: Onsemi

Přes 20 procent hodnoty investice americké společnosti Onsemi do rozšíření výroby čipů v Rožnově pod Radhoštěm má činit státní pobídka české vlády. Podle informací e15 by to mělo být kolem deseti miliard korun. Zákon původně dovoloval maximálně patnáctiprocentní veřejnou podporu, jeho loňská novela ale umožňuje u strategických projektů pobídku zvýšit až na 27,5 procenta. Za nedostatek podrobností o jednání s čipovým gigantem kritizuje kabinet opoziční hnutí ANO.  

„Investiční záměr včetně pobídky se musí nejprve doladit i s ohledem na Evropskou komisi, která výši veřejné podpory potvrzuje,“ uvedl vrchní ředitel pro digitalizaci a inovace ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko. Schvalovací procesy mají začít v příštích týdnech, zahájení výstavby se předpokládá nejpozději v průběhu příštího roku.

Firma Onsemi hodlá do rozšíření rožnovských provozů investovat kolem 46 miliard korun. „Předpokládám, že se státní pobídka bude pohybovat v řádu vyšších jednotek miliard,“ odhadl šéf Svazu průmyslu a dopravy (SP) Jan Rafaj. Nejvlivnější zájmové sdružení firem prosazuje záměr Onsemi už delší dobu. O podrobnostech jeho zástupci už dříve jednali s vládními představiteli i s vedením firmy v USA. 

„Vláda je připravena projekt podpořit formou investiční pobídky,“ potvrdil už ve středu premiér Petr Fiala (ODS). „Je to největší investice v novodobé historii České republiky, která posiluje produkci s vysokou přidanou hodnotou, přinese dobře placená pracovní místa a pomůže rozvoji regionu,“ vyzdvihl.

Přestože opozice uzavření dohody o rozšíření výroby čipů oceňuje i proto, že společnost Onsemi dala přednost Česku před Jižní Koreou a Spojenými státy, kritizuje kabinet za nejasnosti právě kolem výše pobídky.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!