OPEC postupně ztrácí globální vliv nad ropou | e15.cz

OPEC ztrácí globální vliv nad ropou

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve svém výhledu poprvé předpovídá, že nabídka ropy nečlenských států organizace poroste rychleji než globální poptávka. Zvýšit by se měla nabídka zejména v USA, ale také v Kanadě, Velké Británii, Brazílii a Číně.

Zatímco globální poptávka po ropě má v tomto roce vzrůst o 1,6 milionu barelů denně, nabídka nečlenů kartelu se má zvýšit o 1,66 milionu barelů. Zpráva kartelu tak naznačuje, že snaha o snižování produkce a globálních zásob nemusí mít na cenu černého zlata vliv. To potvrzuje i čerstvá zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle které zásoby ropy v zemích OECD v lednu dokonce vzrostly a mají stoupat až do konce prvního čtvrtletí.

„OPEC má dny své největší slávy za sebou. Jeho moc uvadá s každým dalším otevřeným břidličným vrtem v USA či Kanadě. To ale neznamená, že definitivně mizí ze scény,“ vysvětlil hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda.

Kartel se přede dvěma roky dohodl s Ruskem a dalšími producenty ropy na omezení těžby, aby podpořil růst cen. Od ledna 2017 těží o 1,8 milionu barelů denně méně, a kvůli tomu ceny rostly až do letošního ledna na tříleté maximum. S tím se ale na trh vrátili američtí těžaři břidlicové ropy. Jejich zvýšená nabídka brání dalšímu růstu cen.

Americká produkce je nyní na historickém maximu a do konce roku má překonat objemy Ruska i Saúdské Arábie. „Američtí břidliční těžaři v současné době vyvolali druhou břidličnou revoluci. Ta první nastala před rokem 2014 a vedla k dramatickému pádu cen ropy,“ uvedl Kovanda.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah