Oslabená koruna zvedla v březnu ceny zahraničního obchodu
Meziroční vývoj vývozních cen ovlivnilo podle zjištění Českého statistického úřadu vedle oslabení kurzu koruny vůči euru a dolaru zejména zdražení strojů a dopravních prostředků o 3,6 procenta. Vyšší ceny strojů a dopravních prostředků měly vliv i na vývoj dovozních cen.
Směnné relace, tedy vztah mezi změnami cen vývozu k cenám dovozu, se v březnu meziročně zvýšily na hodnotu 101,5 procenta a zůstaly třetí měsíc pozitivní. Meziměsíčně směnné relace klesly na 99,6 procenta.
Vývoj cen vývozu a dovozu zboží v meziročním srovnání
Ceny vývozu srovnání k březnu 2013 |
Zdroj: ČSÚ
Růst cen v průmyslu zpomalil
Statistici také informovali o vývoji cen producentů. Ceny průmyslových výrobců stouply v dubnu meziročně o půl procenta a po březnovém zvýšení o procento tak růst dál zpomalily. Proti předchozímu měsíci byly naopak o půl procenta nižší.
Výši cen v průmyslu ovlivnilo meziroční zdražení elektřiny, plynu a páry, potravin, nápojů a tabáku. Naopak klesly především ceny koksu a rafinovaných ropných produktů.
Ceny zemědělských výrobců byly v dubnu meziročně vyšší o 12,7 procenta, o měsíc dříve stouply o 12,5 procenta. V rostlinné výrobě vzrostly ceny o 24,1 procenta, zdražily obiloviny, čerstvá zelenina, brambory a olejniny.
V živočišné výrobě byly ceny nižší o tři desetiny procenta. Zlevnily vejce a mléko, naopak stouply ceny drůbeže, skotu a prasat.
Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace hned na začátku výrobního řetězce, tedy například v továrnách nebo v zemědělství. Vývoj na této úrovni se zpravidla zanedlouho projeví v cenách pro spotřebitele.
Vývoj cen průmyslových výrobců v meziročním srovnání
Vývoj cen průmyslových výrobců k dubnu 2013 |
Zdroj: ČSÚ