Liberty Steel obnovila provoz polského hutnického giganta | E15.cz

Ostravská Liberty Steel obnovila provoz polského hutnického giganta

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Liberty Steel Group, která je součástí hutnického impéria indického miliardáře Sanjeeva Gupty, si najala jednu z největších polských hutí - Hutu Częstochowa. Ta v nedávné minulosti čelila insolvenci, ale výroba zde již byla obnovena a válcovna tak vyrobila první tlusté plechy z oceli z nedaleké ostravské huti Liberty.

Polskou huť si do poloviny roku 2021 od insolvenčního správce najala Společnost Corween Investments, jejíž název se změní na Liberty Częstochowa. Liberty také v souladu s postupem, který určil soud, připravuje následnou koupi polské huti.  

„Jsme rádi, že můžeme zahájit činnost v Polsku. V zemi s dlouhou a silnou průmyslovou tradicí a obnovit výrobu Huty Częstochowa, spolu se zdejšími dvanácti sty kvalifikovanými zaměstnanci. Chceme jim poskytnout jistotu, neboť poslední rok pro ně byl náročný,“ řekl Gupta.

Podívejte se, jak to vypadá v Huta Częstochowa:

Získáním Huty Częstochowa, která je schopna ročně vyrobit ve své elektrické obloukové peci až 0,7 milionu tun oceli a ve válcovně až 1,2 milionu tun tlustých plechů, posílí skupina Liberty svou pozici v evropském sektoru výroby ekologické oceli. 

„Máme připraven plán, jak huť dále rozvíjet. Věřím, že to můžeme udělat tak, aby se stala dlouhodobě ekonomicky, společensky a ekologicky udržitelnou,“ dodal Gupta. Válcovna tlustých plechů navazuje na více než staletou historii ocelářského průmyslu města Częstochowa a představuje zároveň největší válcovnu svého druhu v Polsku.

Huta Częstochowa, kterou si pronajala společnost Corween Investments ze skupiny Liberty, obnovila výrobu v neděli 10. ledna. Nejprve odstartovala provoz Walcownia Blach Grubych. Za několik dní je naplánováno i první tavení v ocelárně.

Guptův koncern se stal nájemcem oceláren na základě dohody podepsané se správcem konkurzní podstaty společnosti ISD Huty Częstochowa dne 23. prosince 2020. „Od roku 2005 je majitelem hutě ukrajinská společnost ISD. Kvůli nepříznivé situaci na trhu byla ocelárna dočasně mimo provoz a následně upadla do insolvence,“ uvedl industriální fotograf Viktor Mácha, který huť navštívil a fotografoval.

„Aby bylo možné co nejdříve obnovit výrobu po odstávce, bylo rozhodnuto nečekat na zásoby šrotu a slitin železa a spuštění ocelárny, ale zahájit válcování plechů z materiálu dováženého z ocelárny v Ostravě, která rovněž patří do skupiny Liberty,“ uvedl pro server zycieczestochowy.pl tiskový mluvčí hutě Częstochowa Jacek Noszczyk. 

Huť Częstochowa byla založena v roce 1896 varšavským podnikatelem Bernardem Hantkem a nesla název „Towarzystwo Zakładów Metalowych Hantke“. Roku 1899 zde stála první vysoká pec, druhá byla uvedena do provozu jen o dva roky později. „Po světových válkách a znárodnění v roce 1946 byl celý provoz významně modernizován a rozšířen o východněji situovaný závod „Mirów“. Byly zde instalované dvě vysoké pece, koksovna (dnes Koksownia Częstochowa Nowa) a nynější válcovna tlustých plechů (1969-1972). Současně vyrostla i nová ocelárna s obloukovou pecí a kontilitím,“ doplnil k historii hutí Mácha.

Další fotografie Viktora Máchy si prohlédněte zde:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah