Philips unikl pokutě za kartel. Antimonopolní úřad propásl lhůtu

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: chuwasg, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil řízení s firmou Philips, která se účastnila kartelu výrobců obrazovek. Philips z kartelu vystoupil v polovině roku 2001, lhůta pro jeho pokutování už vypršela. S firmou vůbec nemělo být vedeno řízení. Rozhodnutí je pravomocné.

ÚOHS změnil svoje rozhodnutí na základě letošního verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS), který v lednu potvrdil pokuty 50 milionů korun celkem pěti firmám. V novém rozhodnutí ÚOHS zrušil část svého předešlého verdiktu, v kterém dříve konstatoval údajné provinění společnosti.

Kartel výrobců televizních obrazovek je jedním z největších, které v historii ÚOHS prošetřoval. Už před třemi lety Krajský soud v Brně potvrdil, že byl globální, musel ale prokazovat jeho dopad na území Česka. „Jestliže je na území ČR obchodováno s produktem, jehož se týkal kartel, tak už z toho vyplývá dopad na území ČR,“ uvedl tehdy soudce David Raus. Podle něj se firmy dohodly na ceně produktu, se kterým se v tuzemsku obchodovalo.

Antimonopolní úřad o kartelu výrobců obrazovek rozhodl pravomocně koncem roku 2010. Pokutu dostalo pět firem: Panasonic Corporation, Toshiba Corporation, MT Picture Display Co., Ltd., Technicolor S.A. a Chunghwa Picture Tubes, Ltd. U Koninklijke Philips Electronics NV a LG Electronics byla už pokuta promlčená. Bez pokuty vyvázl také Samsung, který o existenci kartelu poskytl úřadu informace.

Dohodnuté ceny

Kartel výrobců obrazovek trval podle ÚOHS šest let. Firmy se na něm podílely různou dobu, což úřad při stanovení pokut zohlednil. Výrobci obrazovek se scházeli na jednáních řadu let. Jednání a kontakty mezi nimi započaly už před rokem 1998 a pokračovaly do roku 2004. Schůzky se konaly v asijských i evropských zemích. Před rokem 1998 šlo spíše o neformální setkání. Následně se výrobci obrazovek začali setkávat organizovaněji a systematicky.

Na těchto schůzkách firmy podle ÚOHS jednaly zejména o cenách a vyměňovaly si citlivé obchodní informace. Jednání o cenách spočívalo ve stanovování cílových a minimálních cen, cenového rozmezí a cenových pravidel či udržování dohodnutých cen. Dodržování dohodnutých cen účastníci řízení následně kontrolovali.

Největší pokutu ÚOHS uložil firmě Technicolor, činí 13,858 milionu korun. Panasonic Corporation dostal sankci 10,373 milionu korun, MT Picture Display 9,43 milionu korun, Chunghwa Picture Tubes 6,4 milionu korun. Toshiba Corporation měla původně zaplatit 11,726 milionu korun. Krajský soud v Brně ji ale snížil na 10,373 milionu.