Plyn zažívá „zlatý věk“ nejen v energetice. Stále větší vliv má i v dopravě | E15.cz

Plyn zažívá „zlatý věk“ nejen v energetice. Stále větší vliv má i v dopravě

Plynovody
Plynovody
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zemní plyn zažívá „zlatý věk“ a v příštích pěti letech bude dál zvyšovat svůj podíl ve výrobě elektrické energie. Díky jeho přebytku ve Spojených státech se ale také stane významným čistým zdrojem energie v dopravě a tento zdroj přispěje ke zpomalení poptávky po ropě dokonce více, než biopaliva a elektrické automobily dohromady. Ve střednědobém výhledu trhu s plynem to předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Využívání zemního plynu ve výrobě elektřiny bude do roku 2018 růst průměrným ročním tempem 2,4 procenta. IEA tím mírně snížila svůj loňský odhad 2,7 procenta, protože čeká nadále slabou poptávku v Evropě a obtíže při zvyšování těžby plynu na Blízkém východě a v Africe.

„Ačkoli jsme naše odhady snížili, 'zlatý věk' plynu pokračuje,“ sdělila výkonná ředitelka IEA Maria van der Hoevenová při prezentaci zprávy v Petrohradě. „Plyn je již významným zdrojem ve výrobě elektřiny, v příštích pěti letech se z něj ale stane i významný zdroj pro dopravu. A to jak díky vysoké nabídce, tak kvůli obavám ze závislosti na ropě a ze znečištění ovzduší,“ uvedla.

Plyn má podle van der Hoevenové značný potenciál zejména jako čistá pohonná hmota pro nákladní dopravu, kde není elektrifikace možná.

Riziko pro rozvoj trhu jsou spory o zkapalněný plyn

IEA předpokládá, že světová poptávka po plynu vzroste v roce 2018 na téměř čtyři biliony metrů krychlových z loňských 3,43 bilionu kubíků. Upozorňuje ale na možné překážky jeho dalšího šíření, které spočívají zejména v riziku růstu jeho ceny. Za hlavní zdroj obav van der Hoevenová označila „přetrvávající napětí na trzích (zkapalněného plynu) LNG“, zemím proto doporučila přijmout opatření na podporu investic do LNG.

Nynější vysoká nabídka plynu v USA je důsledkem tamní „břidlicové revoluce“ minulých let, kdy se díky kombinaci hydraulického štěpení hornin a horizontálních vrtů otevřela k využití rozsáhlá ložiska plynu v břidlicových horninách. IEA konstatovala, že zatím se těžba z břidlic a dalších „nekonvenčních“ zdrojů omezuje na Severní Ameriku.

Průzkum nových ložisek v dalších oblastech světa pokračuje, na řadě míst je ale brzdou geologická situace, nedostatečná infrastruktura, obavy o životní prostředí a často také nedůvěra veřejnosti, uvedla agentura.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.