Podílníci českého lithia si výrazně polepšili. Krúpa: Aktivita ČEZ je pozitivní impuls | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Podílníci českého lithia si výrazně polepšili. Krúpa: Aktivita ČEZ je pozitivní impuls

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Bezmála o 160 milionů korun si jen za dnešek přilepšili akcionáři australské těžební firmy European Metal Holdings poté, co firma oznámila dohodu o půjčce s tuzemským ČEZem. Akcie těžaře, který skrze svou českou dceru Geomet vlastní práva na hlubinnou těžbu lithia na krušnohorském Cínovci, totiž během úterka podražily na londýnské burze o rovnou pětinu na své maximum od února loňského roku.

Polostátní ČEZ poskytne těžaři do konce roku úvěr v objemu dvou milionů eur. Pokud se ukáže, že zásoby inoveckého lithia jsou ekonomicky vytěžitelné, je česká energetická firma připravena do European Metal Holdings vstoupit i majetkově, a to až většinovým podílem.

„Skupina KGI jakožto aktivní minoritní akcionář společnosti Euro oceňuje aktivitu ČEZ jakožto pozitivní impuls pro těžbu lithia na Cínovci. Pro ČEZ jde o příležitost, jak získat pozici pro tuto strategickou surovinu v regionu Evropy,“ uvádí investor Pavol Krúpa, který skrze svou KGI vlastní v australském těžaři podíl na prahu půldruhého procenta. 

Analytici: Spolupráce ČEZ s australským těžařem lithia je do značné míry politický tah

Krom Krúpy vlastní dvouprocentní podíl ve firmě i další tuzemský investor a někdejší jednatel Geometu Pavel Reichl. „V očích trhu se aktivitou ČEZu zvyšuje pravděpodobnost, že se na Cínovci lithium jednou opravdu začne těžit. To by cenu daných akcií zřejmě i mnohonásobně zvýšilo,“ uvádí ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle kritiků může být efekt transakce zkreslen politikou. „Trochu se zdá, že nejde úplně o čistě ekonomické rozhodnutí, ale způsob státu, jak si přes ČEZ pohlídat své zájmy a ČEZ na to využít,“ říká analytik J&T Banky Michal Semotan. 

Australský těžař má na londýnské burze aktuálně hodnotu v přepočtu na hranici jedné miliardy korun. České lithium je pro firmu jediným byznysovým projektem, australská firma za sebou zároveň za dobu své existence nemá žádný ziskový rok.  

Cínovecká ložiska lithia vábí investory

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!