Prokuratura tuto transakci, jejíž hodnotu KW ani EPH nezveřejnily, začala vyšetřovat na podnět odborové organizace Sierpień 80. Podle Elžbiety Mizeracké je třeba zjistit, zda prodej dolu Silesia nebyl nehospodárný a nevznikla škoda velkého rozsahu. Za to v Polsku hrozí až deset let vězení.
Kompania Weglowa obvinění ze strany odborářů odmítá. „Nemáme co skrývat, proces prodeje Silesie byl transparentní,“ uvedl pro agenturu PAP mluvčí KW Zbigniew Madej. Energetický a průmyslový holding se k záležitosti vyjadřovat nechce. „Těžko můžeme komentovat dění (například vyšetřování), které se nás nijak netýká, my jsme v Polsku nic neprodávali,“ řekl mluvčí EPH Martin Maňák.
KW s firmou Przedsiebiorstwo Górnicze Silesia, jejíž většinovým vlastníkem je EPH, smlouvu o prodeji dolu podepsala loni v prosinci. EPH tehdy oznámil, že do modernizace dolu plánuje během třech let investovat 100 až 150 milionů eur (až 3,67 miliardy korun). Postupně zvětšuje počet zaměstnanců společnosti.
Silesii před vstupem EPH hrozila likvidace, Kompania Weglowa se tento důl snažila prodat už dříve. Je to první polský důl, kde se doposud těží uhlí, který koupil zahraniční investor.