Výrobce obřích vodních děl Energo-pro výrazně navýšil čistý zisk | E15.cz

Provozovatel vodních elektráren Energo-pro výrazně navýšil čistý zisk

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tuzemská energetická skupina Energo-pro, která se zaměřuje především na vodní energetiku, loni po zdanění vydělala v přepočtu zhruba 1,4 miliardy korun. To je asi 3,5násobek toho, co vykázala v předchozím roce. Tržby a provozní zisk před odpisy (EBITDA) nicméně zůstaly bez větších změn, a to na úrovni přibližně 22,2 miliardy, respektive 3,7 miliardy korun. 

Energo-pro, které působí převážně v zahraničí, vykázalo vyšší čistý zisk zejména díky meziročnímu poklesu kurzových ztrát. „Tyto úspory v celkové výši zhruba 750 milionů umožnily změny způsobu financovaní skupiny,“ vysvětlila mluvčí skupiny Hana Hikelová. Další příčinou meziročně vyššího čistého zisku byl pak podle ní poplatek za předčasné splacení úvěru od České exportní banky, který snížil zisk v roce 2018 o více než 600 milionů.

Letošní finanční výsledky lze podle Hikelové vzhledem k šíření koronaviru jen těžko předpovídat. „V tomto kontextu je však důležité poznamenat, že odvětví energetiky bude koronavirem pravděpodobně postiženo méně než řada jiných odvětví,“ upozorňuje Hikelová.

Už před vypuknutím epidemie koronaviru nicméně ratingové agentury hodnotily výhled firmy spíše skepticky. Agentura Fitch už jí na konci roku snížila rating dluhopisů o jeden stupeň do pásma BB– a konkurenční S&P ji v únoru následovala – původní stupeň B+ sice ponechala, ale ze stabilního hodnocení změnila výhled na negativní.

„Firma vykazuje nižší než očekávaný objem vyrobené elektřiny z vodních elektráren a nižší příjmy z regulovaných odvětví v Gruzii,“ píše v hodnocení S&P, podle níž to může vést k vyššímu zadlužení Energo-pro. To nyní činí v přepočtu zhruba 17,2 miliardy korun, přibližně o 400 milionů více než před rokem. 

Ratingové zprávy se začaly projevovat i na hodnotě dluhopisů. Od konce února jejich cena skokově klesla a nyní se bondy splatné v roce 2024 obchodují za 95 procent nominální hodnoty firmy. Ještě v lednu to přitom bylo 102 procent.

Skupina, jejímž jediným vlastníkem je Jaromír Tesař, vlastní a provozuje 36 vodních elektráren ve čtyřech zemích – v Gruzii, Turecku, Bulharsku a v České republice. Kromě hydroenergetiky se zabývá také prodejem elektřiny koncovým zákazníkům a distribucí, přičemž v Bulharsku a v Gruzii využívá její distribuční sítě v souhrnu více než dva miliony zákazníků. Do skupiny zároveň patří výrobce turbín a dalších vodních strojů Litostroj Group.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah