Průmysl loni rostl o 7 procent, zakázek už ale ubývá | e15.cz

Průmysl loni rostl o 7 procent, zakázek už ale ubývá

Výroba automobilů v Mladé Boleslavi
Výroba automobilů v Mladé Boleslavi
• 
ZDROJ: ctk

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průmyslová výroba v Česku za loňský rok vzrostla o 6,9 procenta, v prosinci 2011 byla meziročně reálně vyšší o dvě procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Loňský průmyslový růst táhly hlavně automobilky a zahraniční zakázky. Těch z tuzemska naopak ubylo. Hodnota nových zakázek za celý loňský rok meziročně stoupla o 5,4 procenta. Trend posledních měsíců je ale ubývání počtu zakázek.

V prosinci ale průmyslová produkce po vyloučení sezónních vlivů klesla - byla meziměsíčně nižší o 0,8 procenta.

„Na prosincovém výsledku průmyslu se podepsal o jeden den nižší počet pracovních dnů a slábnoucí evropská poptávka. Hlavní roli si i tentokrát udržely automobilky, jejichž výroba rostla o 11,5 procenta. Naopak nejvíce ztráceli výrobci elektroniky. Nepříznivou zprávou je tentokrát propad zakázek o 1,2 procenta, nicméně jejich trend se nemění. Na jedné straně rostoucí zakázky ze zahraničí, na straně druhé klesající zakázky z tuzemska,“ komentoval poslední vývoj v českém průmyslu analytik ČSOB Petr Dufek.

Automobilová produkce rostla, nejvíc se propadla elektronika

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů přispěla ke zvýšení průmyslové produkce v loňském roce meziročním růstem o 21,2 procenta, výroba strojů a zařízení o 12,3 procenta a výroba pryžových a plastových výrobků přispěla zvýšením o 10,1 procenta.

Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů, o 9,8 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se snížila o 2,8 procenta a výroba potravinářských výrobků o 4,6 procenta.

Průmyslová produkce (meziroční změny)

Průmyslová produkce (meziroční změny)Autor: CSU
Zdroj: ČSÚ

Zakázky ze zahraničí loni rostly, tuzemské klesly

Nové zakázky ze zahraničí se v roce 2011 meziročně zvýšily o 12,1 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 5,1 procenta. Jen za prosinec se hodnota nových zakázek ze zahraničí proti prosinci 2010 zvýšila o 10,3 procenta a hodnota tuzemských se snížila o 17,1 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly v roce 2011 meziročně vyšší o 7,2 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 16,2 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 0,4 procenta.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery