Průmysl loni rostl o 7 procent, zakázek už ale ubývá

V prosinci ale průmyslová produkce po vyloučení sezónních vlivů klesla - byla meziměsíčně nižší o 0,8 procenta.
„Na prosincovém výsledku průmyslu se podepsal o jeden den nižší počet pracovních dnů a slábnoucí evropská poptávka. Hlavní roli si i tentokrát udržely automobilky, jejichž výroba rostla o 11,5 procenta. Naopak nejvíce ztráceli výrobci elektroniky. Nepříznivou zprávou je tentokrát propad zakázek o 1,2 procenta, nicméně jejich trend se nemění. Na jedné straně rostoucí zakázky ze zahraničí, na straně druhé klesající zakázky z tuzemska,“ komentoval poslední vývoj v českém průmyslu analytik ČSOB Petr Dufek.
Automobilová produkce rostla, nejvíc se propadla elektronika
Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů přispěla ke zvýšení průmyslové produkce v loňském roce meziročním růstem o 21,2 procenta, výroba strojů a zařízení o 12,3 procenta a výroba pryžových a plastových výrobků přispěla zvýšením o 10,1 procenta.
Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů, o 9,8 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se snížila o 2,8 procenta a výroba potravinářských výrobků o 4,6 procenta.
Průmyslová produkce (meziroční změny)
Zakázky ze zahraničí loni rostly, tuzemské klesly
Nové zakázky ze zahraničí se v roce 2011 meziročně zvýšily o 12,1 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 5,1 procenta. Jen za prosinec se hodnota nových zakázek ze zahraničí proti prosinci 2010 zvýšila o 10,3 procenta a hodnota tuzemských se snížila o 17,1 procenta.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly v roce 2011 meziročně vyšší o 7,2 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 16,2 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 0,4 procenta.