Průmysl se bouří kvůli cenám elektřiny. Poplatky nás zničí, tvrdí

Elektřina

Elektřina Zdroj: profimedia.cz

Nebývale ostře dnes vystoupili čeští průmyslníci proti cenám elektřiny, které čekají zákazníky v roce 2013. Sestava reprezentující firmy, které zaměstnávají v součtu bezmála 100 tisíc lidí a mají souhrnné tržby přes 400 miliard korun, se sešla v Ostravě s jediným cílem. Hodlá zabránit růstu poplatku, jenž stát vybírá na podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Zásadním problémem je pro výrobce cena elektřiny. V Česku je pro průmyslové odběratele mimo jiné kvůli OZE nejvyšší z celé Evropy. Na podporu obnovitelných zdrojů letos půjde kolem pětatřiceti miliard korun, v příštím roce bude ale potřeba vynaložit přes 44 miliard korun. Zatímco letos tak firmy platí na obnovitelné zdroje 419 Kč/MWh, příští rok to má být podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) 613 Kč/MWh. Průmysl to označuje za likvidační.

„Naprosto likvidační může být pro skláře nebo papírenství. Pro strojírenství bude znamenat, že podniky buď odejdou vyrábět jinam, nebo budou skomírat a propouštět. To, co musíme platit, to už není ani desátek, ale feudální půlka,“ upozornil prezident Národního strojírenského klastru a šéf největší tuzemské strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Jan Světlík.

Generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek uvedl, že firma zaplatí v letech 2010 až 2013 na poplatcích 1,075 miliardy Kč plus DPH. „To je v podstatě modernizace kontidrátové válcovny. … Kdybychom ty peníze nemuseli dát za poplatky OZE, máme prostor pro to abychom mohli zaměstnat někde kolem dalších 500 lidí navíc,“ řekl Czudek. Poplatky podle něj navíc nepomůžou žádným českým firmám. „Díky našemu solárnímu boomu jsme pomohli intenzivním způsobem čínským výrobcům solárních panelů. Kdyby to aspoň zůstalo u nás, ale ono to vlastně šlo všechno do Číny,“ řekl Czudek.

ilustrační fotoilustrační foto|profimedia.cz

Průmysl odvádí na podporu OZE v průměru 29 procent zisku před zdaněním. „V energeticky náročných odvětvích je tento ukazatel mnohem horší: hutnictví 50 procent, chemie 56 procent, sklárny 62 procent a papírenství 63 procent,“ zdůraznil, předseda předsednictva Sdružení velkých spotřebitelů energie Karel Šimeček.

Firmy ve ztrátě a krachy

Počet firem ve ztrátě tak podle šéfů průmyslu může v Česku kvůli poplatkům na obnovitelné zdroje energie (OZE) stoupnout až o polovinu. Může se stát i to, že některé firmy odejdou nebo zkrachují.

Podle Světlíka poplatky OZE nabourávají strukturu českého průmyslu, která je po 22 letech od revoluce konečně v pořádku. „Navíc 70 procent českého průmyslu vlastní zahraniční investoři, a ti samozřejmě, pokud mají globální síť, své fabriky hned vedle, tak tu výrobu přesunou,“ řekl Světlík. Bude to podle něj velmi tichý útěk a rozpuštění českého průmyslu už vlastně probíhá. „Poplatek už v roce 2013 je natolik masivní, že to už bude generovat velká rozhodnutí, která budou nevratná, protože průmysl vyženeme z této republiky jenom jednou,“ řekl Světlík.

Podle údajů RES Study IFEC Europe platí srovnatelné průmyslové podniky ve Francii pětkrát méně a v Německu dokonce 34krát méně než v Česku. Při osobních nákladech 900 tisíc korun na jednoho zaměstnance za rok připadá u nás dle průmyslníků na jednu miliardu korun odebranou z průmyslu na obnovitelné zdroje asi 1100 ohrožených pracovních míst. Podpora OZE ve výši 44 miliard korun v roce 2013 by ta mohlla ohrozit zhruba 44 tisíc lidí.

Ředitelka ERÚ Alena Vitásková řekla, že jedinou možností je zvýšení státních dotací. „Jediná možnost je zvýšení podpory ze státního rozpočtu, zastropování ceny zelené energie z obnovitelných zdrojů - tato možnost existuje, ale je to politické rozhodnutí - a pak společně začít pracovat na koncepčním řešení, jak se vypořádat s náklady na obnovitelné zdroje,“ uvedla Vitásková.

Jako nápravu navrhují jednotlivé oborové svazy, komora a sdružení platbu průmyslu na OZE zakonzervovat na současné výši a dále ji nezvyšovat. K tomu by měl stanovit Energetický regulační úřad odlišně výši platby na tyto zdroje podle výše spotřeby. To vše s odvoláním na fakt, že klesá konkurenceschopnost českého průmyslu, který vytváří více než třetinu HDP České republiky.

Se svými požadavky dnes v Ostravě průmyslové svazy a sdružení seznámily zástupce ministerstva průmyslu a obchodu a vedení ERÚ. Otevřený dopis zaslaly i premiérovi Petru Nečasovi a vládě.