Průmyslové výrobě se v červnu dařilo, stavebnictví naopak zažilo zpomalení | e15.cz

Průmyslové výrobě se v červnu dařilo, stavebnictví naopak zažilo zpomalení

Dělník v továrně
Dělník v továrně
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Průmyslová výroba v Česku v červnu zrychlila meziroční růst z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta. Pomohla tomu hlavně výroba a rozvod energií. Produkce se zvýšila i meziměsíčně, po očištění o sezonní vlivy byla vyšší o 1,5 procenta. Stavební výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční růst na 7,5 procenta z květnového růstu o 10,1 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 6,7 procenta, v inženýrském se zvýšila o 9,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Hodnota nových zakázek v průmyslových odvětvích se v červnu v porovnání s loňským rokem zvýšila o 5,1 procenta a tržby z průmyslové činnosti byly o 2,6 procenta vyšší.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce podle ČSÚ přispěla vedle výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, které vzrostly o 16,4 procenta, také výroba strojů a zařízení a elektrických zařízení. Tyto obory zaznamenaly více než šestiprocentní nárůst. Naopak o 5,4 procenta byly meziročně nižší opravy a instalace strojů a zařízení. Mírně se snížila i produkce pryžových a plastových výrobků, usní a souvisejících výrobků.

Letošní červen měl proti tomu loňskému o jeden pracovní den méně, po očištění o vliv počtu pracovních dnů tak průmysl zaznamenal meziroční reálný nárůst o 6,9 procenta.

Průmysl si může udržet pozici lídra ekonomiky i ve druhé polovině roku, která nejspíše bude o něco slabší než ta první, odhadl analytik ČSOB Petr Dufek. Nicméně ve srovnání se západní částí EU půjde stále o dobrá čísla. Hlavním problémem nebude nadále poptávka, ale soustavně se stupňující nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců, poznamenal.

„Největší výzvou pro průmysl zůstává udržení konkurenceschopnosti v prostředí nejrychleji rostoucích reálných mezd od roku 2003 a pokračujícího nedostatku zaměstnanců. Rizikovým faktorem bude i zmiňovaná slábnoucí poptávka ze zahraničí a růst domácích úrokových sazeb, který se projeví ve vyšších úvěrových nákladech,“ říká analytik František Táborský z Raiffeisenbank.

Letošní červen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně, po očištění o tento vliv vzrostlo stavebnictví o 8,9 procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezónních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla stavební produkce reálně vyšší o 0,2 procenta.

Počet zahájených staveb bytů v červnu meziročně vzrostl o 0,6 procenta na 2632 bytů. Počet dokončených staveb bytů klesl o 5,8 procenta, dostavělo se 2353 bytů. "V rodinných domech došlo k růstu o deset procent, v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 20 procent," uvedli statistici.

Stavební úřady vydaly v červnu 7089 stavebních povolení, což je meziročně o 1,9 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 32,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostla o 13,9 procenta. "Hodnota nově uzavřených stavebních zakázek byla nejvyšší za posledních deset let, a to jak v pozemním stavitelství, kde zakázky rostou již třetím rokem, tak v inženýrském stavitelství, které růst zakázek nastartovalo koncem minulého roku," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

„Praha by potřebovala minimálně osm ale raději až 10 tisíc nových bytů ročně. A tomu se letos ani zdaleka nepřiblížíme,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.


Zahájené byty v PrazeAutor: Central Group

Autor: ČTK, mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery