Reforma zdraží emisní povolenky už příští rok | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Reforma zdraží emisní povolenky už příští rok

Reforma zdraží emisní povolenky už příští rok
ilustrační foto
• 
Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Reforma evropského trhu s emisními povolenkami začíná dostávat konkrétní obrysy a ceny povolenek na ně reagují růstem. Od září tuna emisí oxidu uhličitého zdražila o 20 procent na pátečních 6,70 eura. Od 20. listopadu přitom cena povolenky rostla i nad sedm eur za tunu.

Klíčovým bodem reformy je vytvoření stabilizační rezervy, kam se postupně umístí přebytečné povolenky, které nyní udržují cenu CO2 nízko. Povolenky by pak měly začít plnit svou funkci a nutit k přechodu na nízkoemisní zdroje energie. Ve výborech Evropského parlamentu nyní sílí hlasy, které chtějí rezervu spustit dříve než v plánovaném termínu 2021.

Zároveň se oba klíčové výbory pro průmysl a pro životní prostředí shodují, že do rezervy je třeba převést všech 900 milionů povolenek, jejichž aukce letos Evropská komise odložila až na roky 2019 a 2020.

Osm, deset i dvanáct eur

„Pokud by se oba výbory dohodly na startu rezervy v roce 2017 nebo 2018, cena povolenky se rychle dostane na osm eur. Kdyby tento názor podpořila i Rada EU, stály by povolenky v dubnu příštího roku 10 eur a v prosinci 12 eur,“ odhaduje Anatolij Stolbov, analytik obchodníka s povolenkami Virtuse.

V případě, že se nakonec EU dohodne na startu reformy až v roce 2021 s nynějšími cenami by to výrazně pohnout nemělo. Příští rok by povolenky rostly ze sedmi na zhruba devět eur. Analytici oslovení agenturou Bloomberg však v průměru očekávají, že se příští rok budou povolenky prodávat za 14 eur.

Pokud by se oba výbory dohodly na startu rezervy v roce 2017 nebo 2018, cena povolenky se rychle dostane na osm eur

Z členských států prosazuje brzký start reformy především Německo. Česko podporuje spuštění stabilizační rezervy od roku 2021 s tím, že se do ní převedou i odložené povolenky. Pro firmy, které musí povolenky nakupovat, by byla výhodnější česká varianta. Analytici Virtuse spočítali, že povolenka by se až do spuštění rezervy v roce 2021 prodávala za zhruba 11 eur. Kdyby EU schválila zavedení rezervy od roku 2017, stála by tuna CO2 v roce 2020 17 eur.

Na průměrné ceny povolenek mezi roky 2021 a 2030 nebude mít termín zahájení reformy významný vliv. Původní datum spuštění rezervy, do níž by se přesunuly i nevydražené povolenky z nynějšího období, by dle odhadů Evropské komise zdražilo povolenky na 27 eur. Start v roce 2017 by průměrnou cenu zvedl na 28 eur.

Do zimy se na společném stanovisku musí shodnout evropští poslanci. Pak začnou jednání Evropského parlamentu s členskými státy. Evropská komise tvrdí, že je schopna připravit potřebné změny směrnic dostatečně rychle, aby stabilizační rezerva mohla začít fungovat i dříve než za původně plánovaných šest let.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!