Rekonstrukce Vranovské přehrady vyjde na 58 milionů korun | E15.cz

Rekonstrukce Vranovské přehrady vyjde na 58 milionů korun

Vranovská přehrada
Vranovská přehrada
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov za 58 milionů korun vrcholí, stavební firma už dokončila většinu hlavních prací. Hotovo by mělo být podle plánu na jaře příštího roku. V tiskové zprávě to v tomto týdnu uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Rekonstrukce koruny hráze začala po ukončení rekreační sezony 2016, trvala po celý minulý rok a pokračuje i letos.

"V tuto chvíli jsou hotová všechna mostní pole, položené nosníky i vybetonované ztužující desky. Jsou osazeny zábradelní díly, položen asfaltový koberec. Dělníci už dokončili na hrázi sanaci betonu vzdušného a návodního líce.

Do kolaudace zbývá dodělat veřejné osvětlení a elektroinstalaci ve strojovně spodních výpustí, dále osadit ocelové branky a udělat protipovodňové zábrany a nátěry," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Stavba podle něj běží bez komplikací a vše nasvědčuje tomu, že hráz bude otevřena v plánovaném termínu. 

Stavební zásahy do hráze si vyžádal její nevyhovující technický stav, především konstrukce přemostění přelivů. Stavební úpravy spočívaly v rekonstrukci koruny hráze včetně přemostění přelivů, mostních opěr, mostních závěrů i zábradlí na obou stranách hráze. Opravou prošly betonové plochy pod jeřábovou dráhou i osvětlení na koruně. Nová je také silnice na koruně hráze, hráz také získala nové osvětlovací stožáry. 

Vodní nádrž Vranov leží na Dyji a patří k nejstarším vodním dílům v povodí. Její plocha je zhruba 760 hektarů, což je třikrát více, než má Brněnská přehrada. Hráz je betonová gravitační, v koruně má délku 290 metrů, šířku sedm a výšku 47 metrů nad terénem. Celkový objem nádrže přesahuje 133 milionů metrů krychlových. Vranovská přehrada patří k vyhledávaným rekreačním místům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah