Rolls-Royce může spustit své malé modulární reaktory v Česku už kolem roku 2030

Takto by měl vypadat malý modulární jaderný reaktor.

Takto by měl vypadat malý modulární jaderný reaktor. Zdroj: Rolls-Royce SMR

Šéf britské společnosti Rolls-Royce jednal v Praze o nasazení malých modulárních reaktorů v Česku.
Rolls-Royce v Česku spolupracuje se skupinou ČEZ.
Jednání přijel do Prahy osobně podpořit britský ministr obchodu Greg Hands.
4 Fotogalerie
Lukáš Vojáček
Diskuze (1)

Generální ředitel britské společnosti Rolls-Royce SMR Tom Samson jednal tento týden v Praze s vedením skupiny ČEZ o nasazení malých modulárních reaktorů Rolls-Royce v tuzemsku. Podle Samsona by reaktory mohly být uvedeny do provozu už na počátku příští dekády. Chystanou spolupráci přijeli do Česka osobně podpořit také britský ministr obchodu Greg Hands a obchodní komisař pro Evropu Chris Barton.     

Návštěva šéfa slovutné britské firmy navazovala na memorandum o porozumění podepsané mezi oběma společnostmi v roce 2020. „Vyvážet naše technologie do České republiky a širšího regionu a podpořit tak jejich snahu o nízkouhlíkovou energetiku je pro nás velkou příležitostí. Česká republika má silné jaderné dědictví a spojením dovedností a odborných znalostí obou zemí můžeme najít cestu, jak sem tuto technologii dostat do začátku třicátých let,“ prohlásil Samson. 

„Jsem rád, že mohu podpořit Rolls-Royce SMR v České republice, a doufám, že jednání povedou k zajímavým příležitostem pro tuto britskou značku. Ještě nedávno jsem zastával pozici ministra energetiky, takže rozumím tomu, jak významnou roli mohou malé modulární reaktory hrát při zvyšování energetické bezpečnosti,“ dodal ministr Hands, jenž se později za stejným účelem sešel i s premiérem Petrem Fialou. Fiala pak na Twitteru napsal, že „Česká republika by se v budoucnu chtěla stát lídrem střední a východní Evropy v rozvoji tohoto moderního zdroje energie“.

Hlavní výhoda malých modulárních reaktorů spočívá v tom, že je lze z převážné většiny vyrobit přímo v továrně a na místě už jen složit a propojit jednotlivé moduly dohromady. Takový přístup výrazně snižuje riziko zpoždění i zdražení, které se běžně pojí s výstavbou tradičních velkých reaktorů. 

Smyslem malých reaktorů nicméně není nahradit velké jaderné bloky, ale doplnit český energetický mix místo uhelných bloků a velkých tepláren, kterých se stát potřebuje v nadcházejících letech v rámci své zelené transformace zbavit.  

Mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž sdělil deníku E15, že skupina má kromě Rolls-Royce podepsáno memorandum o porozumění ještě se sedmi dalšími potenciálními výrobci malých modulárních reaktorů. Je mezi nimi francouzská EDF, jihokorejská KHNP, kanadská Ontario Power Generation a zbývající čtyři jsou ze Spojených států. Konkrétně jde o společnosti Westinghouse, NuScale, GE-Hitachi a Holtec, tedy zároveň o všechny uchazeče o stavbu velkého jaderného bloku.  

Green Deal pro Evropu: Co to je a jak má pomoci životnímu prostředí?

Video placeholder
Green deal pro Evropu. Co to je a jak má pomoci od zhoršování životního prostředí? • Zdroj: Videohub

„Aktuálně běží práce na akceleraci výstavby malého modulárního reaktoru v Česku. Proto se potkáváme se všemi těmito firmami, tedy i s firmou Rolls-Royce,“ uvedl Kříž a rovněž potvrdil, že ČEZ původně plánoval spustit malý modulární reaktor v roce 2040. Teď chce termín uspíšit, je ale o něco méně optimistický než jeho britští partneři. „Ideální by byl rok 2032, což je ovšem velmi ambiciózní cíl,“ myslí si Kříž. 

Skupina už loni vybrala pilotní lokalitu, kde by měl vyrůst první tuzemský modulární reaktor. „Logicky jsme zvolili Temelín, protože to je jaderná lokalita, která má jak volný pozemek, tak i dostatek chladicí vody,“ upřesňuje Kříž.        

Delegace ze Spojeného království zavítala během své návštěvy ČR i do výrobních závodů strojírenských firem Škoda JS a Doosan Škoda Power v Plzni. Ty se rovněž hodlají podílet na dodávkách malých modulárních reaktorů do Česka i celé střední Evropy. 

Velká Británie patří stejně jako Česká republika k zemím, které jsou pozitivně nakloněné jaderné energetice. Do roku 2030 tam má vzniknout osm nových velkých elektráren. „Jádro je nezbytné pro naši energetickou bezpečnost a přechod k uhlíkové neutralitě,“ zdůraznil v rozhovoru s deníkem E15 britský obchodní komisař Barton. Jiné země, například Německo nebo Rakousko, se naopak zasazují o to, aby Evropa tento energetický zdroj v budoucnu nevyužívala.  

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Vstoupit do diskuze (1)