Rusko našlo podporu pro svůj plynovod do Turecka u Maďarů a Řeků | E15.cz

Rusko našlo podporu pro svůj plynovod do Turecka u Maďarů a Řeků

Stavba plynovodu
Stavba plynovodu
• 
ZDROJ: Archiv/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko a Maďarsko podpořily projekt nového ruského plynovodu Turkish Stream (Turecký proud) přes Černé moře do Turecka. Ministři zahraničí obou zemí podepsali v Budapešti prohlášení, které vyjadřuje plánu podporu, a vybízejí Evropskou unii, aby se podílela na financování infrastruktury. Informoval o tom bruselský web EUObserver. K prohlášení se připojili i protějšky obou ministrů z Makedonie, Srbska a Turecka.

Projekt Turkish Stream je náhradou plynovodu South Stream, který měl směřovat přes Černé moře do Bulharska a dále do Evropy. Rusko jej ale loni v prosinci kvůli námitkám EU opustilo. Ruský prezident Vladimir Putin tehdy prohlásil, že projekt Turkish Stream bude končit na hranici Řecka a Turecka.

Až bude vybudován, Rusko prý zastaví dodávky do EU přes Ukrajinu. Pokud Evropané chtějí pokračování dodávek, měla by EU uvolnit peníze na vybudování potrubního vedení, které by spojilo jihovýchodní část Evropy s novým uzlem pro dodávky plynu do Evropy na turecko-řecké hranici.

Oslabení Ukrajiny

Signatáři úterního prohlášení uvedli, že podporují vytvoření komerčně životaschopné možnosti pro diverzifikaci trasy a zdroje plynu z Turecka přes území signatářských zemí do střední a jihovýchodní Evropy. Plynovod představuje důležitý příspěvek k celkové energetické bezpečnosti Evropy, a musí proto být společnou povinností Evropské unie, stojí také podle webu v prohlášení.

V unijních kruzích se Turkish Stream vnímá jako politický projekt, který má oslabit Ukrajinu a zvýšit závislost EU na Rusku. Projekt kritizuje i současný eurokomisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič.

Rána pro jednotný postoj Evropy

Budapešťské komuniké tvrdí, že není než vyjádřením politické vůle a že je nutné pokračovat v dialogu a ve výměně názorů. Podle EUObserveru ale představuje další ránu pro jednotný postoj unie k ukrajinské krizi. V červenci totiž vyprší současné hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli Ukrajině a Moskva si předchází některé evropské státy - včetně Maďarska a Řecka - v naději, že se postaví proti plánům na jejich prodloužení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.