Ruský energetický projekt čtvrtstoletí se prodražuje | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Ruský energetický projekt čtvrtstoletí se prodražuje

lum

Výstavba plynovodu „Power of Siberia“ spojující Rusko a Čínu jde do finiše. Ruský energetický gigant Gazprom ohlásil, že jsou hotové více než tři čtvrtiny, už se postavilo více než 1629 kilometrů. Náklady na ambiciozní projekt se ale vyšplhaly až na 9,7 miliardy dolarů.

Počáteční náklady na výstavbu z roku 2015 vyčíslené na 7,8 miliardy dolarů vzrostly podle agentury Interfax o téměř další dvě miliardy. Podle tiskové kanceláře společnosti Gazprom, která bude plyn do Číny dodávat, došlo k navýšení předběžných nákladů kvůli vícenákladům a míře inflace. Jednotlivé etapy stavby mají zpoždění, přesto Gazprom nadále plánuje začít s dodávkami v prosinci příštího roku.

Smlouvu o dodávkách plynu Rusko a Číno podepsaly v roce 2014. „Dodávky plynu na východ jsou pro Gazprom jedinou příležitostí na střednědobý růst tržeb,“ řekla listu Financial Times energetická analytička ruské VTB Banka Jekaterina Rodinová. Naopak Peking má širší volbu dodavatelů, například ze střední Asie.

Spojené státy rozšířily protiruský sankční seznam o Děripasku a další oligarchy

Od podepsání kontraktu čínské banky a podniky půjčily a nainvestovaly ruským firmám více jak 40 miliard dolarů. Velkou kaňkou jsou ale problémy čínské společnosti CEFC, která plánovala koupit podíl v ruském ropném gigantu Rosněfť. Transakce se kvůli vyšetřování CEFC čínskými úřady odložila.

Ruská firma Gazprom má dominantní postavení na několika trzích v Evropě. Zatímco se některé východní země Evropské unie snaží omezit svou závislost na ruských zdrojích, poptávka po plynu v Číně roste. Stojí za tím zvyšující se znečištění ovzduší a tlak na omezení spotřeby uhlí.

Ruské hrozby jsou jen signály. Nedokážu si představit opětování palby, říká Mark Galeotti
Rusové hrozí válkou, varuje britský generál. Moskva může ohrozit základnu na Kypru
Protiruské sankce mohou Gazpromu zkomplikovat stavbu plynovodů

Autor: lum
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!