Ruský Rosatom zastavil práce na první turecké jaderné elektrárně | E15.cz

Ruský Rosatom zastavil práce na první turecké jaderné elektrárně

Ruský Rosatom zastavil práce na první turecké jaderné elektrárně
Výstavba jaderné elektrárny, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Hullernuc via Wikipedia

ČTK

Ruský státní podnik Rosatom zastavil práce na výstavbě první jaderné elektrárny v Turecku. Agentuře Reuters to sdělili představitelé tureckého energetického sektoru. Je to další důsledek krize vztahů mezi oběma zeměmi poté, co Turci před dvěma týdny sestřelili na turecko-syrské hranici ruský bombardér zapojený do operací v Sýrii.

Rosatom kontrakt na projekt v hodnotě 20 miliard dolarů (asi 500 miliard korun) nezrušil, protože by to pro něj znamenalo vysoké penále, uvedli činitelé. Turecko už podle nich ale zvažuje další možné kandidáty na výstavbu elektrárny u pobřeží Středozemního moře.

Turecko pověřilo Rosatom stavbou elektrárny o výkonu 1200 megawattů před čtyřmi lety. Rosatom původně slíbil uvést první reaktor této elektrárny do provozu v roce 2019, projekt ale nabral zpoždění kvůli regulačním problémům a finančním potížím Ruska. Termín spuštění se nyní posunul na rok 2022, výstavba měla začít příští rok.

Rusko již po sestřelení svého letadla oznámilo odvetná opatření vůči Turecku hlavně v oblasti cestovního ruchu, energetiky, stavebnictví a zemědělství. Turkům by to mohlo způsobit škody ve výši až devět miliard dolarů.

Dovoz energie

Turecko naprostou většinu své spotřeby energie dováží, což pro něj znamená roční náklady zhruba 50 miliard dolarů. Ankara chce, aby nejméně pět procent domácí produkce elektrické energie pocházelo z jádra.

Předloni podepsala dohodu o výstavbě druhé jaderné elektrárny na břehu Černého moře s konsorciem japonských společností Mitsubishi Heavy Industries a Itochu Corporation spolu s francouzskou GDF Suez. Loni vláda zahájila jednání o výstavbě třetí jaderné elektrárny s americkou společností Westinghouse, která je součástí japonské skupiny Toshiba.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!