RWE naplnila zásobníky plynu, podle Mládka je kapacita dostatečná

„Ono to stojí peníze a někdo to musí zaplatit,“ podotkl. Vyšší kapacita by se podle něj nepříznivě promítla do ceny zemního plynu. Podzemní zásobníky slouží k dorovnání dodávek zemního plynu v době zvýšené spotřeby v zimním období. Jde o strategická zařízení, která garantují zásobování i v případě dlouhodobých mrazů. Optimalizují také provoz a využívání přepravní plynárenské soustavy. RWE v ČR provozuje převážnou většinu tuzemské skladovací kapacity. „Mohu potvrdit, že zásobníky plynu společnosti RWE jsou před nadcházející zimou plné… jsme na nadcházející zimu dobře připraveni,“ uvedl jednatel RWE Gas Storage Lubor Veleba.
Naplnění podzemních zásobníků před zimou je podle Mládka důležité i za situace, kdy má ČR poměrně hodně diverzifikované jak cesty, tak zdroje dodávek plynu. Připomněl, že hlavní cesta vede stále přes Ukrajinu a byla ovlivněna zejména v loňském roce tamní situací. Nebylo tudíž úplně jisté, zda tudy zásobování půjde i nadále. Mládek je rád, že Ukrajina se pod vedením evropského komisaře pro energetickou unii Maroše Šefčoviče dohodla s Ruskem a lze podle něj předpokládat, že s touto trasou by neměly být problémy.
Česko má přístup i k Nord Streamu
Ministr poukázal na to, že ČR má také přístup k plynovodu Nord Stream, který vede po dně Baltského moře a na nějž navazují plynovody Opal a Gazela. „To je další významný zdroj a samozřejmě nemáme nic proti tomu, když k těm dvěma rourám přibudou dvě další. Byli bychom akorát neradi, kdyby to znamenalo, že nebude ta trasa skrze Ukrajinu. My si myslíme, že by měly být obě,“ komentoval ministr plánované rozšíření plynovodu.
Připomněl, že ČR by do budoucna měla mít i propojení z polského Svinoústí. Plyn by podle Mládka mohl do ČR časem teoreticky mířit i z Ázerbájdžánu, odkud nyní ČR získává třetinu dodávek ropy. Umožnit by to mohl ázerbájdžánsko-turecký projekt plynovodu do jižní Evropy.
RWE Gas Storage provozuje v ČR šest podzemních zásobníků. V Čechách je to kavernový zásobník v Hájích na Příbramsku, dále jsou to zásobníky Dolní Dunajovice a Tvrdonice na jižní Moravě a Štramberk, Lobodice a Třanovice na severu Moravy. Z podzemních zásobníků dokáže RWE Gas Storage v zimním období vytěžit až 40 milionů metrů krychlových zemního plynu za den, což jsou téměř dvě třetiny špičkové spotřeby celé země.