Saab dostal další šanci. Odvolací soud mu dovolil ochranu před věřiteli | E15.cz

Saab dostal další šanci. Odvolací soud mu dovolil ochranu před věřiteli

Saab
Saab
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odvolací soud pro západní Švédsko vyhověl automobilce Saab a schválil její žádost o poskytnutí ochrany před věřiteli. Zvrátil tím dřívější rozhodnutí nižšího soudu a otevřel firmě, která nemá peníze na provoz, cestu k možné záchraně. Soud uvedl, že "důkladné zkoumání ukázalo předpoklady pro úspěšnou rekonstrukci". Vedení Saabu stále věří, že se nakonec podaří získat peníze od čínských partnerů.

Saab doufá, že v ochranném režimu bude moci přežít, dokud čínské úřady neschválí dohodu o dlouhodobém financování, kterou jeho vlastník Swedish Automobile uzavřel v červnu s čínskými společnostmi Zhejiang Youngman Lotus Automobile a Pangda Automobile Trade.

V režimu ochrany, který trvá obvykle tři měsíce, ale může být prodloužen, musí firma vypracovat plán rekonstrukce a sehnat nový kapitál. Mzdy zaměstnanců chráněné firmy v tomto období platí vláda.

Soud v okrese Vanersborg před dvěma týdny žádost Saabu o zařazení do ochranného režimu zamítl a firma se proti tomu minulý týden odvolala. Své odvolání podepřela doklady o zajištění překlenovacího úvěru v sumě 70 milionů eur (1,7 miliardy korun).

Odbory už nemusí protestovat, mzdy proplatí stát

Minulý týden dva odborové svazy a jeden z dodavatelů podali návrh na konkurzní řízení vůči Saabu. Výroba v závodech Saabu byla v dubnu kvůli neplacení za dodávky zastavena a firma dluží zaměstnancům mzdu za srpen. Odbory dělnických zaměstnanců Saabu IF Metall v reakci na verdikt soudu sdělily, že jejich návrh na konkurz je nyní bezpředmětný, protože může být aktivován režim vyplácení mezd státem.

Švédští komentátoři a analytici velké šance na záchranu automobilky s šedesátiletou historií nevidí. „Koho neoslepují všechna ta krásná slova o prvotřídní značce s kultovním statusem a špičkovou továrnou, nemůže nevidět, že Saab je jako podnik nahý,“ napsal nedávno švédský ekonomický list Dagens Industri.

Nizozemská firma Spyker Cars, která se přejmenovala na Swedish Automobile, se začátkem loňského roku dohodla na koupi švédské automobilky od americké General Motors za 400 milionů dolarů (přes sedm miliard korun). Dohoda tehdy zachránila kultovní značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah