Gigafactory v Česku: Síkela pro továrnu Volkswagenu umetá cestu | e15.cz
Štítek Premium

Síkela umetá cestu pro gigafactory. Starosty mají obměkčit provize a garance

Finální montáž bateriových systémů, která již probíhá v mladoboleslavské Škodě Auto
Finální montáž bateriových systémů, která již probíhá v mladoboleslavské Škodě Auto
• 
ZDROJ: Škoda Auto
Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V Česku zcela unikátní projekt chystá Ministerstvo průmyslu a obchodu. Spolu s několika obcemi na Plzeňsku jedná o založení společného podniku, jenž by ovlivňoval fungování strategického podnikatelského parku, který má vybudovat stát. Ministerstvo si od založení podniku slibuje nalezení kompromisu s obcemi, díky němuž by padly poslední překážky ve snaze přilákat historickou investici koncernu Volkswagen do továrny na bateriové články do elektromobilů za 120 miliard korun.

„Jednání o tomto podniku stále probíhá. Současná navrhovaná podoba předpokládá, že by se ministerstvo stalo jeho podílníkem. Podle tohoto návrhu by podnik řešil provoz budoucího parku, rozvoj dalších aktivit v parku, rozhodování o umísťování investic, realizace výnosů a nákladů plynoucích z provozu a podobně,“ uvádí mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Obce návrh na vznik podniku vítají. Získaly by kontrolu nad tím, komu by se prodaly dotčené pozemky. Kromě samotné gigafactory Volkswagenu by totiž v parku vznikly i další provozy dodavatelských firem, které by chtěl mít investor – ať už německý koncern, nebo někdo jiný – koncentrované na jednom místě.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah