Škoda JS loni utržila 3,5 miliardy, meziročně o pětinu více | e15.cz

Škoda JS loni utržila 3,5 miliardy, meziročně o pětinu více

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, utržila loni podle mezinárodních účetních standardů 3,51 miliardy korun, meziročně o 19 procent více. Hrubý zisk podniku vzrostl o čtvrtinu na 108 milionů Kč. Vývoz převýšil 58 procent.

Podnik, který letos slaví 60. výročí vzniku, získal nové zakázky za téměř 4,2 miliardy korun, meziročně o zhruba 200 milionů korun více. Šlo o 16. ziskový rok v řadě, řekl novinářům předseda představenstva a generální ředitel Josef Perlík. Firma stabilně zaměstnává 1100 lidí.

Hlavními projekty byly obnova systému kontroly a řízení jaderné elektrárny Dukovany, servis a údržba všech šesti jaderných bloků v ČR, dostavba 3. a 4. bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce, obnova systému kontroly a řízení maďarské jaderné elektrárny Paks, výroba lineárních krokových pohonů pro druhý blok Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině. Škoda JS dále uzavřela kontrakt na dodávku 58 kontejnerů na použité jaderné palivo pro Temelín v letech 2018 až 2035.

„Letos plánujeme minimálně udržet trend nárůstu tržeb i zisku,“ řekl Perlík. Objem přijatých zakázek, který roste od roku 2012, by se měl opět letos pohybovat na loňské úrovni. Loni přijaté zakázky dávají firmě velmi solidní perspektivu na další tři až čtyři roky, uvedl. Podle finančního ředitele Jana Kleisnera má firma na účtech zhruba 800 milionů korun volných peněz a funguje bez provozních úvěrů. Firma je velmi stabilní ve střednědobém horizontu, řekl. Do technologie investovala za minulých pět let zhruba 700 milionů korun, další desítky milionů jdou poslední roky do výzkumu a vývoje nových produktů.

Z celkových tržeb tvořil 47 procent investiční inženýring, tedy výstavba a modernizace jaderných zařízení, 33 procent výroba zařízení pro jaderné elektrárny a zbytek servis jaderných elektráren.

Hlavní orientace na jadernou energetiku

Perlík uvedl, že společnost chce stále dlouhodobě orientovat na jadernou energetiku, a to na všechny typy reaktorů i zákazníků na světě. Bude ale více diverzifikovat portfolio činností, které doplní hlavní byznys. „Půjde i o obory mimo jadernou energetiku, které vykazují potenciál růstu,“ řekl Perlík. Uvedl například klasickou energetiku, spalovny i petrochemii, zejména dodávky celých bloků na klíč. V polovině minulého roku proto podnik začal zpracovávat strategii dlouhodobého rozvoje, jejíž konkrétní výsledky představí v závěru letošního roku.

Firma je od roku 2004 součástí silné ruské skupiny OMZ z oblasti těžkého strojírenství, který se zaměřuje na inženýring, výrobu, prodej a servis zařízení pro jadernou energetiku, ropný a plynárenský průmysl, důlní techniku a na výrobu speciálních ocelí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery