Škoda Transportation se propadla do stamilionové ztráty | E15.cz

Škoda Transportation se propadla do stamilionové ztráty, přesto chce nabírat pracovníky

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na solidní předloňské výsledky Škoda Transportation nenavázala. V minulém roce se její výsledek hospodaření před zdaněním propadl do ztráty 320 milionů korun. Strojírenská firma to uvedla ve výroční zprávě. Tržby skupiny činily 9,9 miliardy, což je o 15,6 procenta méně než v roce 2018. Vzhledem k objemu aktuálně sjednaných zakázek by ale škodovka chtěla nabírat nové zaměstnance, uvedl mluvčí firmy Michal Tobrman pro E15.cz.

Příčinou výrazné ztráty jsou samotné provozní výsledky. Zatímco předloni plzeňská škodovka vyráběla se ziskem 375 milionů, loni prodělala 92 milionů korun. „Tento pokles je způsoben zejména poklesem tržeb, realizací projektů s nižší marží a dále nižším využitím výroby vzhledem k meziročnímu výpadku v realizaci zakázek a projektů,“ vysvětluje Škoda ve výroční zprávě.

Na druhou stranu byl rok 2019 úspěšný z hlediska sjednaných zakázek. Jejich hodnota byla podle šéfa Škody Transportation Petr Brzezina rekordní a vyšplhala se na 60 miliard korun. Podle vyjádření mluvčího Škody Transportation Michala Tobrmana proto skupina chystá dokonce nabírat nové zaměstnance, kteří by posílili výrobní i technické úseky.

„Například v ostravské Škodě Vagonka je nyní zhruba 450 zaměstnanců a v souvislosti s nárůstem výroby dochází k navýšení jejich počtu na 900. A podobně se nabírají zaměstnanci i v Plzni, Šumperku nebo v Praze,“ sdělil E15.cz Tobrman.

Otázkou je, jak plány ovlivní pandemie koronaviru. Škoda Transportation už nyní počítá s poklesem prodejů ve druhém kvartále roku 2020. Na konci dubna, kdy byla výroční zpráva odsouhlasena, však tyto důsledky ohodnotila jako nevýznamné.

„Společnost však nemůže vyloučit, že delší období uzavírek, zpřísnění daných opatření nebo jejich negativní dopad na ekonomické prostředí neovlivní i Škodu Transportation,“ píše se dále ve výroční zprávě.

Strojírenská firma je součástí skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera a má několik dceřiných společností. V České republice jsou to například společnosti Škoda Electric, Škoda Vagonka nebo Pars nova. Další firmy jsou ale i v Německu, Finsku, Maďarsku a Rusku. Ve svých společnostech v Česku zaměstnává zhruba 5300 lidí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah