Solární arbitráž začala: zahraniční investoři chtějí po Česku 2,5 miliardy | E15.cz

Solární arbitráž začala: zahraniční investoři chtějí po Česku 2,5 miliardy

Jan Stuchlík

Share on Facebook Messenger
Arbitráž, v níž se chce domoci odškodnění za ztráty osm zahraničních vlastníků solárních elektráren v Česku, odstartovala. Investoři sdružení v asociaci International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) požadují za finanční újmy způsobené zavedením takzvané solární daně ve výši 26 procent odškodné, které se může vyšplhat až na 2,5 miliardy korun.

„Zatím neznáme obsah žaloby. Samozřejmě pečlivě připravujeme právní obranu České republiky jako při všech arbitrážích proti státu,“ reagoval na informaci o arbitráži mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Investoři, kteří uvedli elektrárny do povozu v těchto letech, měli nárok na výkupní ceny, které přesahovali 12 tisíc korun za vyprodukovanou megawatthodinu. Zahraniční firmy, které nyní Česko žalují, argumentují, že stát v minulosti zavedl systém motivačních pobídek včetně daňových úlev pro zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů. Tím nalákal zahraniční kapitál k investicím i do českých fotovoltaických projektů. Pak ale podmínky podnikání radikálně změnil.

Daň měla kompenzovat vysoké náklady na podporu solární elektřiny, který způsobil solární boom z let 2009 a 2010. Opatření, které vláda prosadila kvůli velkému nárůstu fotovoltaických elektráren, má platit do konce letošního roku.

„Vláda nám jinou možnost ani nedala,“ řekl Frank Schulte, generální sekretář IPVIC. „Navzdory našim snahám se ani v minulém roce nepodařilo dosáhnout smírného řešení. Dosud způsobené škody i hrozba dalších diskriminačních a retroaktivních antifotovoltaických opatření, které aktuálně vláda České republiky zvažuje, nás nutí naše investice ochránit cestou mezinárodní arbitráže,“ dodal Schulte.

Arbitrážní podání je založeno na konkrétních ustanoveních bilaterálních smluv na podporu a ochranu investic a mezinárodní Smlouvy o energetické chartě. Firmy očekávají, že arbitrážní rozhodnutí padne v roce 2014. V jejich neprospěch nicméně hraje skutečnost, že návrh na zrušení solárního odvodu už dříve odmítl český ústavní soud.

IPVIC je sdružením zahraničních i tuzemských investorů v oblasti solární energetiky. Mezi jeho členy patří například německé společnosti Voltaic Network a Antaris Solar, lucemburský Radiance Energy Holding a I.C.W. Europe Investments z Velké Británie.

Žalobu proti Česku chystá i další skupina podnikatelů ve fotovoltaice - Sdružení neúspěšných investorů fotovoltaických elektráren (SNIFE). To zmařené investice do solárních elektráren oceňuje na 5,5 miliardy korun. Se žalobou se sdružení chce obrátit na české soudy, zároveň si stěžovalo u Evropské komise. SNIFE sdružuje 27 podnikatelů, kteří plánovali převážně menší elektrárny. Zařízení, která se chystali postavit, měla mít dohromady instalovaný výkon 55 megawattů. Největší solární parky v Česku mají instalovaný výkon přes 30 megawattů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.