Společnost Vítkovice Heavy Machinery skončila v konkurzu
Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery skončila v konkurzu, který vyhlásil Krajský soud v Ostravě. Majetek firmy, která je od 19. března v úpadku, tak bude rozprodán. Firma před časem stáhla návrh na reorganizaci. O konkurzu jako jediném řešení úpadku se mluvilo už minulý týden, když se u soudu konala schůze věřitelů.
Podle soudu je důvodů pro takový konec firmy několik. „Dlužnice vzala svůj návrh na řešení úpadku reorganizací zpět s ohledem na skutečnost, že ekonomické poměry dlužnice měly být v uplynulém období zásadně negativně ovlivněny epidemiologickou situací a souvisejícími opatřeními, jež vedla k omezení výrobní činnosti a k dalšímu propadu příjmů,“ uvedl soudce David Stošek v rozhodnutí.
Firmu podle něj k tomuto rozhodnutí vedlo také zjištění, že pro svůj reorganizační záměr nemá dostatečnou podporu věřitelů.
Mluvčí VHM Jaroslav Martínek to potvrdil. „Návrh na reorganizaci nemá podporu klíčových věřitelů. V důsledku koronakrize navíc došlo k dalšímu zhoršení stavu hospodaření VHM,“ řekl mluvčí. Dodal, že za těchto okolností se vedení VHM domnívá, že konkurz je jediným možným řešením situace firmy.
Podle Andreje Čírtka, mluvčího skupiny CS Industries, do které VHM patří, ve VHM pracuje zhruba 300 lidí a aktuální potvrzení konkurzu nemá vliv na zaměstnanost ve firmě. „Poslední vlna propuštění proběhla na konci června, kdy byl zastaven provoz ocelárny a výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou dostalo 150 lidí. Probíhají jednání se strategickým partnerem, který by do ocelárny nejen investoval, ale zároveň by odebíral část produkce. Pozitivní scénář tedy je, že by se provoz ocelárny mohl na podzim obnovit a spolu s tím i těchto 150 pracovních míst,“ řekl.
VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. V úpadku už jednou skončily, když firma ještě byla součástí strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Během reorganizace ji převzala společnost zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, který do firmy vložil peníze a zajistil její financování.
Nyní je většinovým vlastníkem VHM Strnadův holding CE Power Industries. Insolvenční návrh podalo samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy se ještě prohloubil v souvislosti s koronavirem a opatřeními přijatými proti jeho šíření.
Podle insolvenčního správce Lukáše Zrůsta přihlásilo do insolvenčního řízení 163 věřitelů celkem 173 pohledávek. Celková výše pohledávek přesahuje 1,7 miliardy korun. Firma podle správce v červnu zaměstnávala víc než 560 lidí, z toho sedm desítek bylo ve výpovědní lhůtě.