Čepro povede věřitelský výbor zkrachovalé banky Sberbank | e15.cz

Státní podnik Čepro povede věřitelský výbor zkrachovalé banky Sberbank

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Sedmičlenný prozatímní věřitelský výbor zkrachovalé banky Sberbank povede státní podnik Čepro. Jeho zvolení do čela výboru podpořily z jeho členů ještě Kraj Vysočina, sázková společnost Tipsport a obě fyzické osoby, které ve výboru jsou. Proti Čepru hlasovaly Česká národní banka a Garanční systém finančního trhu. Vyplývá to ze zápisu zveřejněného v insolvenčním rejstříku, na který upozornil server Seznam Zprávy. Výbor čeká projednání návrhu insolvenční správkyně Jiřiny Lužové na prodej úvěrového portfolia peněžního ústavu, jednání by se mohlo podle zápisu zveřejněném v rejstříku konat ve čtvrtek.

Insolvenční řízení se Sberbank CZ, která měla vazby na Rusko, zahájil pražský městský soud na konci července. Žádost o insolvenci na sebe podala sama banka, která je v úpadku ve formě platební neschopnosti i předlužení. Prozatímní věřitelský výbor, který hlídá zájmy věřitelů do té doby, než si řádný výbor zvolí věřitelé na své schůzi, jmenoval soud 4. srpna. Jeho složení se liší od návrhu, který podala likvidátorka Sberbank. Ta navrhovala vedle ČNB, Vysočiny a Garančního systému finančního trhu, který je největším věřitelem banky, brněnskou městská část Brno-střed a brněnskou společnost Stema-tech.

Sberbank má desítky tisíc věřitelů, kterým dluží 61,8 miliardy korun. Nominální hodnota majetku banky je přibližně 61,6 miliardy korun. Nejhodnotnějším aktivem Sberbank jsou podle zprávy insolvenční správkyně úvěrové pohledávky. Celkem je to přes 49 tisíc úvěrů v přibližné účetní hodnotě převyšující 51 miliard korun.

Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala Sberbank CZ bankovní licenci. Městský soud v Praze poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence banky zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Co dělat, pokud máte peníze ve Sberbank?

Video se připravuje ...

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah