Strnadův holding slouží Kremlu, tvrdí americký magazín. Je to lež a pomluva, reaguje firma

Michal Strnad

Michal Strnad Zdroj: Michael Tomeš

Michal Strnad
Michal Strnad
3
Fotogalerie

Holding Czechoslovak Group (CSG) odmítá, že by ho financoval ruský kapitál, nebo že firma slouží zájmům Kremlu, jak vyplývá z víkendového komentáře autora Kristofera Harrisona na webu časopisu Foreign Policy. Mluvčí CSG Andrej Čírtek článek označil za lživý a uvedl, že může souviset se sporem mezi strojírenskou skupinou a americkou lobbistickou firmou.

Harrison v názorové sekci serveru Foreign Policy napsal, že ruský prezident Vladimir Putin vede mnohaletou kampaň s cílem oslabit Česko prostřednictvím korupce. Autor článku se v této souvislosti několikrát kriticky zmínil o společnosti CSG.

Mimo jiné uvedl, že strojírenský holding získal úvěr od První česko-ruské banky s údajnými kontakty na Kreml. Harrison také napsal, že jedním z hlavních investorů CSG je Alexej Beljajev, "přítel Vladimira Jakunina, vyhlášeného ruského nacionalisty, pravoslavného extremisty a poradce Vladimira Putina".

Informaci o údajném financování První česko-ruskou bankou nebo jiným zdrojem ruského kapitálu mluvčí strojírenského holdingu jednoznačně odmítl. "CSG nemá žádné vztahy s Kremlem, ale naopak je nevítanou konkurencí pro ruský vojensko-průmyslový komplex a dodavatelem obranných technologií pro partnery NATO," dodal Čírtek.

Mluvčí také uvedl, že slovenský podnikatel a spolumajitel Tatravagonky Poprad Beljajev není investorem CSG, ale pouze menšinovým podílníkem v některých firmách holdingu, které se zabývají železničním průmyslem a opravami civilních letadel. "Jeho Tatravagonka od vypuknutí konfliktu na Ukrajině žádné obchodní vztahy s Ruskem nemá, ale orientuje se zejména na trhy v západní Evropě," napsal Čírtek.

Harrisonův článek označil mluvčí CSG za pomlouvačný a lživý. "Může souviset se sporem, který v USA vedeme s jednou malou lobbistickou firmou," uvedl bez bližších podrobností Čírtek. Zřejmě tak narážel na aktuální spor se společnost SARN, která se domáhá náhrady škody, kterou jí údajně CSG způsobila tím, že nezvýšila hodnotu pardubického výrobce radarů Retia. SARN si také podle médií stěžuje na postup CSG při převodu vlastnického podílu v Retii.

Holding CSG zastřešuje 22 výrobních a obchodních společností. Portfolio firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby.

Uchází se o významné české armádní zakázky a vyváží zbraně. Na konci ledna se novým vlastníkem CSG stal Michal Strnad, který získal 100 procent akcií od svého otce a zakladatele holdingu Jaroslava Strnada.