Studie: Německo je energeticky nejefektivnější na světě. USA propadly | E15.cz

Studie: Německo je energeticky nejefektivnější na světě. USA propadly

Studie: Německo je energeticky nejefektivnější na světě. USA propadly
Německá kancléřka Angela Merkelová při přeletu nad větrnou farmou
• 
ZDROJ: čtk

Marek Schwarzmann

Německo je energeticky nejefektivnější zemí světa. Tvrdí to alespoň Americká Rada pro energeticky efektivní ekonomiku (ACEEE) ve své nejnovější analýze. Ta se zaměřila na srovnání 16 největších ekonomik z hlediska účinnosti jejich energetické politiky.

Zpráva ACEEE se zaměřila na tři hlavní kategorie – stavebnictví, průmysl a doprava. Čtvrtou, doplňkovou, kategorii představovalo zhodnocení národních energetických cílů a úspor a účinnost závazků zvyšujících energetickou efektivitu. Maximální možné dosažitelné skórre bylo 100 bodů (25 z každé kategorie). Německo obsadilo první příčku s 65 body, druhá byla Itálie s 64 body.

energetická efektivita států světaenergetická efektivita států světaAutor: ACEEE

Z hlediska kategorií uspěla Čína, která vévodila kategorii stavebnictví, Německo slavilo první příčku v průmyslu a Itálie zase v oblasti efektivity v dopravě. Co se týče kategorie politik a politických závazků, první pozici obsadily Francie, Itálie a EU jakožto celek.

„Shodneme se, že ta nejlevnější energie je ta, kterou není třeba vůbec vyprodukovat,“ uvedl podle listu Al Jazeera Philipp Ackermann z Německé ambasády ve Washingtonu. Na chvostu srovnání se v rámci studie umístily Rusko, Brazílie a Mexiko.

Překvapením žebříčku se stalo to, že nelichotivou 13. pozici ze šestnácti s pouhými 42 body obsadily Spojené státy. To vzhledem k tomu, že jsou USA považovány za vůdčí velmoc v rámci inovací a výzkumu, v mnohých expertech na energetiku vyvolalo pochybnosti o směřování energetické politiky USA.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!