Tata Steel prodala první z britských oceláren

Fond, který založil bývalý investiční bankéř zkrachovalé Lehman Brothers Nathaniel Meyohas, přejmenuje firmu na tradiční britskou značku British Steel. Do roka chce z ocelárny, kde pracují přes čtyři tisíce zaměstnanců, udělat ziskový podnik.
Na záchraně se budou muset podílet i zaměstnanci. Ještě před uzavřením akvizice se zavázali, že na rok se jim sníží mzdy o tři procenta. Škrty přijdou také v důchodovém zabezpečení.
Změna majitele divize dlouhých produktů je teprve začátkem rozprodeje britského impéria Tata Steel, která se ze země stahuje kvůli ztrátám, vysokým výrobním nákladům a přílivu levné čínské oceli. „Dnešní dohoda o prodeji Scunthorpe vysílá potenciálním investorům pozitivní signál o zbytku aktiv Tata Steel ve Velké Británii,“ prohlásil státní tajemník pro obchod Sajid Javid, který v uplynulých týdnech několikrát schytal kritiku za přístup vlády ke krizi britského ocelářství.
Další na prodej je waleská ocelárna Port Talbot, kde je ve hře osud 15 tisíc pracovníků. O tu předběžně projevil zájem další Ind Sanjeev Gupta, kterému patří ocelářská společnost Liberty House. Budoucnost vidí v přebudování klasické integrované ocelárny na konvertorový provoz, kde se bude ocel vyrábět jen ze šrotu.
Nicméně v neděli v listu Sunday Telegraph připustil, že pokud by riziko nezdaru restrukturalizace bylo vysoké, do akvizice nepůjde. Gupta přitom sází na pomoc vlády, která mu dovolí ocelárny živit levnou dotovanou elektřinou z obnovitelných zdrojů. Prodej by měl být hotov do konce května.
Tata na prodej |
---|
Tata Steel má v Británii přes 15 tisíc zaměstnanců. Dalších 25 tisíc pracovních míst je na oceláři závislých v návazných oborech. Dosud Tata provozovala dvě ocelárny Port Talbot a Scunthorpe a výrobnu specializovaných ocelí v Rotherhamu. Celkem vyrobí v Británii 11 milionů tun oceli za rok. |