Temelín nestačí. Rozšíříme i Dukovany, má jasno ČEZ | E15.cz

Temelín nestačí. Rozšíříme i Dukovany, má jasno ČEZ

Jaderná alektrárna Dukovany
Jaderná alektrárna Dukovany
• 
ZDROJ: Tomas Blazek, Sedmicka

ČTK, jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš dnes potvrdil záměr firmy postavit pátý blok jaderné elektrárny Dukovany. Hotový by měl být v letech 2032 až 2035, řekl Beneš na dnešním jednání sněmovního Hospodářského výboru.

„Pracujeme na studii proveditelnosti,“ uvedl Beneš. Firma má podle něj připravený časový harmonogram projektu.

ČEZ chystá rozšíření Dukovan, přestože podle Beneše současné ekonomické prostředí v Evropě nenahrává investicím do energetiky. Kvůli nízkým cenám elektřiny není jistá výnosnost těchto investic. Jaderné zdroje ale podle Beneše Česko potřebuje, neboť bude odstavovat uhelné elektrárny.

ČEZ zároveň připravuje dostavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Ta by měla být hotova do roku 2025, nyní se koná tendr na výběr dodavatele dostavby. „Zatím se žádnou sumou na rozšíření Dukovan nepočítáme, tak daleko ani plány nejdou, zatím jsme pouze u studie proveditelnosti. Nyní se soustředíme na dostavbu Temelína, teprve pak by následovaly Dukovany. Takže to je zatím hodně vzdálené,“ uvedl pro e15.cz Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ.

Možnost rozšíření Dukovan zmínil ČEZ několikrát v minulosti, nový blok v Dukovanech chce také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Ten dokonce mluvil i o tom, že Česko by mohlo postavit i třetí jadernou elektrárnu.

Rozšíření Dukovan a Temelína souvisí s připravovaným vývojem energetiky v Česku. Stát plánuje, že jaderné energie bude pokrývat více než polovinu spotřeby, v současnosti je to asi třetina.

Stavba elektrárny Dukovany započala v roce 1978 poté, co se tehdejší Československo a Sovětský svaz dohodly na výstavbě dvou jaderných elektráren (také v Jaslovských Bohunicích na Slovensku) s výkony 1760 MW. První reaktorový blok byl uveden do zkušebního provozu v roce1985. Životnost Dukovan byla původně plánována na 30 let, avšak za pomoci různých modernizací by se mělo dosáhnout až dvojnásobné délky provozu. Zvýšit by se měl také výkon. Do roku 2012 se počítá s hodnotou 2000 megawattů, čímž se vyrovná Temelínu.

Autor: ČTK, jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.