Textilka Pegas Nonwovens pokračuje v zahraniční expanzi. Výrobní linky bude dodávat do Afriky

Pegas Nonwovens

Pegas Nonwovens Zdroj: Pegas Nonwovens

Pegas Nonwovens
Pegas Nonwovens
Pegas Nonwovens
4
Fotogalerie

Znojemská textilka Pegas Nonwovens podepsala smlouvu na nákup první výrobní linky pro připravovanou továrnu v Jihoafrické republice. S komerční výrobou se počítá od začátku roku 2019 a její roční kapacita bude 10 000 tun materiálu.

Firma tak pokračuje v zahraniční expanzi, kterou odstartovalo otevření závodu v Egyptě poblíž Káhiry před čtyřmi lety. Cílem je možnost obsluhovat nové zákazníky v okolních regionech. Továrna v Jižní Africe se má začít stavět v letošním posledním čtvrtletí, smlouvu na nákup pozemku společnost podepsala začátkem července. Hodnota investice se přesahuje 30 milionů eur (785 mil. korun).

"Objednali jsme linku s obdobnou konfigurací, jakou má nedávno zprovozněná linka v České republice. Pro Jižní Afriku investice představuje ohromný skok kupředu v oblasti technologie pro výrobu netkaných textilií s aplikací v hygieně," uvedl Řezáč. Podnik má díky dohodě s významným zákazníkem předem zajištěný odbyt na většinu výroby.

Kapacita jihoafrického závodu bude poloviční proti egyptskému. Tam původně chtěla firma instalovat ještě jednu linku, kvůli politické nestabilitě ji ale umístila do Znojma.

Pegas měl loni výnosy 206,4 milionu eur (5,4 miliardy korun). Rostl mu provozní zisk a letos očekává i růst komerční výroby. Podnik vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. V ČR má závody ve Znojmě a Bučovicích. Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává v ČR 570 lidí.

Firma je veřejně obchodovaná na burze v Praze a ve Varšavě. V červenci oznámila společnost R2G Rohan Czech nabídku odkoupit od minoritních akcionářů akcie, jednu za 1010 korun. Firma akcionáře vyzvala, aby s prodejem vyčkali, lucemburský fond se svého zhruba čtvrtinového podílu vzdát nehodlá. Od té doby se cena akcií zvýšila z tehdejších 900 až 950 korun a kolísá okolo 1015 korun.